Tarasewicz bada i przekształca materię z wrażliwością, która sprawia, że proces ten staje się rodzajem złożonego objaśniania rzeczywistości, przejawiającego się w obiektach, instalacjach przestrzennych, grafikach, rysunkach, dźwiękach, pracach wideo i performansach. Jej prace stawiają opór dualistycznym podziałom na naturalne i sztuczne, łącząc w sobie codzienne, pospolite, a zarazem symboliczne materiały, jak gl ina, gips, cement, złoto, stal, szkło, smoła, smalec, skóra, futro, jelita, plastelina, włókna roślinne, łajno czy popiół.
Iza Tarasewicz urodziła się w 1981 r. i wychowała w małej wsi niedaleko Białegostoku. W 2008 roku ukończyła Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace można postrzegać jako strefy tymczasowych spotkań substancji, energii, miejsc, momentów, nastrojów i idei, które w ujęciu artystki są jedynie zdarzeniami w nieprzerwanym ciągu materialnych i symbolicznych interakcji. (…)
(Tekst: Post Brothers)
Balansujące często na pograniczu hylozoizmu (filozoficznej koncepcji zakładającej, że życie jest cechą całej materii) prace eksplorują poruszającą naturę swojej materialności i stawiają widza przed wyzwaniem dostrzeżenia zarówno prymarnych relacji energetycznych we wszystkich rzeczach, jak i nierozerwalnych więzi chaosu i porządku. Dzięki swojej dociekliwości artystka wydobywa istotę różnych materii, łączy je, dekonstruuje i nadaje im inny bieg, aby wydobyć na światło dzienne ukryte aspekty i związki, a zarazem podkreślić przypadkowość i niedostatki w racjonalnym, ludzkim podejściu do tych właściwości.
Tekst: Post Brothers
Wybrane wystawy indywidualne:
2014
- Collaborating objects radiating enironments, Kunstlerhaus Bethanien, Berlin, Niemcy
- The strange attractors, Instytut Polski w Berlinie, Niemcy
2013
- Clinamen, Królikarnia, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, Warszawa
2011
- Creature, w ramach Artisterium, International Contemporary Art Exhibition and Art Events, Tbilisi, Gruzja
- Rama, Galeria Labirynt, Lublin
- Oneness, Galeria Platan, Instytut Polski, Budapeszt, Węgry
2010
- Wylinka, Galeria Stereo, Poznań
- Zrost, BWA Zielona Góra
2009
- Samorodek, Galeria Arsenał, Białystok
- Matecznik, Galeria Arsenał, Białystok
2008
- Żywicielka, Galeria Starter, Poznań
- Głowizna, Galeria Arsenał, Białystok
2007
- Hand Made, Galeria Pies, Poznań
Nagrania: ύβρις ορατορίου / oratorium pychy, 12-calowa płyta winylowa zamówiona i wydana przez ArtBazaar Records, 2013
Rezydencje artystyczne: Künstlerhaus Bethanien, Berlin, Niemcy, finansowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, 2013/2014; Capacete Entretenimentos, Rio de Janeiro, Brazylia, w ramach program stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska, 2013; A-I-R Laboratory, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2013; Art Villa Garikula, Kaspi, Gruzja, finansowana przez Instytut Adama Mickiewicza, Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Tbilisi oraz Galerię Arsenał w Białymstoku, 2011