Właśnie do militarystycznego aspektu nacjonalizmu odwołuje się tytuł prezentowanej w Bunkrze wystawy. Karabinek AK, potocznie zwany kałasznikowem od nazwiska konstruktora, wykorzystywany dziś wciąż na polach walki i przez grupy przestępcze, jest także jedną z najpopularniejszych broni w kulturze popularnej. W sferze nacjonalistycznej jest zaś bronią, której chęć użycia niejednokrotnie deklarują przywódcy radykalnych ruchów narodowych i której obsługi uczeni są adepci na szkoleniowych nacjonalistycznych obozach młodzieżowych. Niczym w piosence Gorana Bregovicia – kto ma kałasznikowa, ten ma władzę.
(Lidia Krawczyk, Anna Lebensztejn, kuratorki wystawy Kałasznikow)
Prezentowane na wystawie prace artystów z Czech, Niemiec, Niderlandów, Polski, Węgier, Turcji i Słowacji pokazują nacjonalizm jako fenomen związany z wizualną przemocą i wykluczaniem Innych. Twórcy zwracają uwagę na trudną historię Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na narodowościowe aspekty komunizmu i dzisiejsze odrodzenie ruchów nacjonalistycznych, a równocześnie starają się rozbroić ich destrukcyjny potencjał. Pojawia się pytanie, czy aby nie zostaliśmy wszyscy nabici w nacjonalistyczną butelkę, z której nie ma odwrotu i której zawartość musimy z rozpaczą i niechęcią wypić.
Lidia Krawczyk, Anna Lebensztejn, kuratorki wystawy Kałasznikow
Aranżacja wystawy: Kolektyw Palce Lizać
Współpraca: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Galeria Arsenał w Białymstoku
Organizator: Approach Art Association
Kuratorzy projektu: Rita Varga, Márton Paciska
Kuratorki wystawy: Lidka Krawczyk, Anna Lebensztejn
Artyści: Kuba Bąkowski, Daya Cahen, Nemes Csaba, Nikita Kadan, Tomasz Kulka, Goschka Macuga, David Maljković, Kristina Norman, Krzysztof Pijarski, Karol Radziszewski, Tomáš Rafa, Ran Slavin, Martina Slováková, Société Réaliste, Gökce Suvari, Paweł Szypulski, Mark Ther, Slaven Tolj.
Wydarzenia towarzyszące
18 października 2014 r. (wtorek), godz. 18.00
Lato z Antonem. Pokaz filmowy. Lato z Antonem, Belgia, 2012, reż. Jasna Krajinovic, 60 min. 12-letni Anton mieszka z babcią pod Moskwą. Jak wielu innych chłopców z ubogich rosyjskich rodzin w czasie wakacji wyjeżdża na letnią szkołę wojskową. Od kiedy do władzy doszedł Władimir Putin, takie militarne obozy dla nastolatków stają się coraz bardziej popularne. Wydarzenie organizowane we współpracy z Festiwalem Watch Docs. Prawa człowieka w filmie.
25 listopada 2014 roku (wtorek), godz. 18.00
Joanna Ostrowska, Marginesy. Spotkanie z badaczką zajmującą się doświadczeniami grup wykluczonych w trakcie II Wojny Światowej. Wykład będzie komentarzem do koncepcji wystawy – próbą ponownego (wizualnego i historycznego) rozbrojenia zjawiska nacjonalizmu.
29 listopada 2014 roku (sobota), godz. 20.00
Galactics, Koncert. Koncert i set diso-polo w wykonaniu patriotycznych i romantycznych chłopaków – Rafała Dominika, Krzysztofa Czajki i Michała Grzymały.
Kałasznikow
Wernisaż: 5 listopada 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków