Odniesienie do ery AIDS (1989–1994) w twórczości General Idea (grupy artystycznej, którą w 1969 roku utworzyli AA Bronson, Felix Partz i Jorge Zontal), tworzy napięcie pomiędzy ich wywrotową praktyką, a projektem Radziszewskiego Kisieland (2009–w toku), opartym na postaci Ryszarda Kisiela, osobowości stojącej za pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej gejowskim zinem Filo, odkrytym na nowo przez artystę. Fotografie z archiwum Kisiela, na które składa się kilkaset kolorowych slajdów dokumentujących sesje zdjęciowe organizowane przez Kisiela i jego przyjaciół w prywatnym mieszkaniu, są unikatowym świadectwem początków epidemii AIDS.
(Eugenio Viola)
Te archiwalne materiały, będące bezpośrednią reakcją na przeprowadzoną w Polsce anty-gejowską milicyjną akcję Hiacynt, zestawione są z właściwą dla artysty strategią przywłaszczania, przybierającą formę edycji, billboardów, grafik, obrazów, tapet, znaczków i innych mediów. Zestawione na nowo zbiory wyobrażeń, ideii i dzieł sztuki, pozwalają artyście na reinterpretacje, na ukazanie alternatywnych znaczeń, przedstawionych w formie procesualnie zorientowanych FocusPolandProject.com poszukiwań, subiektywnie i subtelnie ucieleśnianych, co jest szczególnie widoczne w strategii reenactment, odnoszącej się do samego rdzenia performansu. Badanie wartości i użytku czynionego z dokumentacji historycznej ma na celu ukazanie – w prowokacyjny sposób – ciała jako archiwum.
Tekst: Eugenio Viola
Karol Radziszewski (ur. 1980) mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w 2004 roku uzyskał tytuł magistra na Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy projekty interdyscyplinarne, działając w dziedzinie filmu, fotografii, malarstwa i instalacji. Jego aktywność obejmuje ponadto wydawanie magazynów i książek artystycznych, a także modę i projekty kuratorskie. Od 2005 roku jest wydawcą i redaktorem naczelnym DIK Fagazine. W 2009 roku otrzymał prestiżową nagrodę Paszport Polityki jako jeden z najbardziej obiecujących talentów artystycznych w Polsce. Prace Radziszewskiego wystawiane były na arenie międzynarodowej, w wielu miejscach, takich jak: Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Kunsthalle Wien; New Museum, Nowy Jork; Cobra Museum of Modern Art, Amsterdam; Muzeum Współczesne we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi. Projekty artysty były prezentowane na kilku międzynarodowych biennale, takich jak Performa 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg International Biennial for Contemporary Art, 4. Prague Biennale oraz 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
Eugenio Viola (Neapol, 1975) – krytyk sztuki i kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Madre w Neapolu. Od 2009 do 2012 roku był kuratorem Project Room w tej instytucji. Uzyskał stopień doktora w zakresie Metod i metodologii badań archeologicznych i historii sztuki na Uniwersytecie w Salerno. Naukowo zajmuje się teoriami i praktykami związanymi ze sztuką performance i Body Art – tej tematyce poświęcił liczne wykłady wygłaszane we Włoszech i poza granicami tego kraju, kilka esejów, a także monografię, dedykowaną Hermanowi Nitschowi (Ed. Morra, Neapol, 2013), Marinie Abramović (Ed. 24 Ore Cultura, Mediolan, 2012) oraz Orlan (Ed. Charta, Mediolan, 2007). Jest stałym współpracownikiem artforum.com (USA). Należy do IKT (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej) i zasiada w komitetach i panelach kilku międzynarodowych konkursów artystycznych. Był kuratorem wielu wystaw i redaktorem katalogów we Włoszech i na całym świecie. Jest kuratorem Pawilonu Estonii na 56. Biennale w Wenecji.
Kurator: Eugenio Viola
Karol Radziszewski, The Prince and Queens. Ciało jako archiwum
Wernisaż: 21 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 25 stycznia 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu