Przeglądając grafiki do wybranych baśni Hansa Christiana Andersena wykonane przez Güntera Grassa, zanurzamy się w ich treść, w poszukiwaniu drugiego dna, odwołującego się do niekontrolowanej podświadomości, na której głębszych pokładach, pod powierzchnią bezpiecznych obrazów i opowiastek, czają się lęki, okrucieństwa, czarna magia. Niejednokrotnie baśnie jedynie pozornie prezentują piękny wyśniony świat, który w rzeczywistości – nawet tej baśniowej – pełen jest ciemnych i bolesnych zakamarków.
Podobnie jest z ludzką psyche kształtującą się od wczesnego dzieciństwa, aż po późną starość. O czym opowiadają tak naprawdę baśnie, które czytają nam do snu rodzicie, dziadkowie, bliscy? Czy pozwalają na sen wolny od koszmarów? Czy umoralniają poprzez ukazywanie piękna i dobra? A może są lustrzanym odbiciem pierwotnych instynktów ludzkiej natury?
Artyści: Günter Wilhelm Grass, Jan Švankmajer, Katarzyna Kozyra, Katarzyna Swinarska, Agata Nowosielska, Martyna Jastrzębska, Dorota Walentynowicz, Yaşam Saşmazer, Hildegard Skowasch, Maciej Rauch
Günter Wilhelm Grass (ur. 16 października 1927 w Gdańsku) – niemiecki rzeźbiarz, grafik oraz przede wszystkim pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Autor m.in. serii grafik do baśni Hansa Christiana Andersena, które były inspiracją do stworzenia wystawy To nie moja bajka!.
Jan Švankmajer (ur. 4 września 1934 w Pradze) – czeski rzeźbiarz, poeta, eseista, reżyser filmowy, jeden z najbardziej uznanych twórców animacji poklatkowych. Do inspiracji dziełami Jana Švankmajera chętnie przyznawali się tacy artyści jak Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay.
Katarzyna Kozyra (ur. 1 lutego 1963 w Warszawie) – rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji i filmów wideo. Czołowa reprezentantka nurtu sztuki krytycznej. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, gdzie w 1993 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, zwanej Kowalnią.
Katarzyna Swinarska (ur. w Gdańsku) – malarka, absolwentka Wydziału Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni profesora Kiejstuta Bereźnickiego. W 2014 roku obroniła doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (promotor: prof. Henryk Cześnik).
Agata Nowosielska (ur. w 1982 w Gdyni) – malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Gdańską Akademię Sztuk Pięknych ukończyła w 2006 dyplomem w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin i Jarosława Baucia. Absolwentka Hochschule für Künste Bremen Klasse Yuji Takeoka oraz Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.