W tym roku usłyszymy m.in. prawykonanie kolejnego utworu, który powstał dzięki puławskiemu festiwalowi – Koncert na wiolonczelę, elektronikę i orkiestrę smyczkową Janusza Grzywacza, w którym Adam Klocek zagra partię solowej wiolonczeli. Balanescu Quartet, Anna Serafińska, Jarosław Bester z zespołem czy młoda polska elita orkiestrowa skupiona w orkiestrze Młoda Polska Filharmonia z solistką Sonig Tchakerian stanowią gwarancję wysokiego poziomu artystycznego oraz wykonań, które na długo pozostaną w pamięci.
Magia miasta działa po pięciu latach tak samo, przypominając najlepsze tradycje Rzeczpospolitej, szczególnie te artystyczne i muzyczne. W końcu Puławy to miejsce, w którym Wisła wyznacza magiczną granicę dawnego limesu karolińskiego i fascynującego świata Rusi i kultury wschodniej. To mosty, te mentalne i całkiem realne, pomiędzy narodami i ich kulturą muzyczną, bardzo indywidualną a jednocześnie naszą, wspólną.
Loopy i sample na otwarcie WSS
Elektroniczne szaleństwo Janusza Grzywacza, miłosne wyznania Borodina i błyskotliwość Bartóka – muzyczne kręgi od klasyki, poprzez jazz i muzykę etniczną, do świata hard rocka i muzyki alternatywnej już po raz piąty spotkają się w Puławach.
Tegoroczną edycję Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata otworzy prawykonanie Koncertu na wiolonczelę, elektronikę i orkiestrę smyczkową Janusza Grzywacza. Utwór dedykowany wiolonczeliście Adamowi Klockowi łączy klasyczną strukturę z nowatorską formą, wykorzystującą jako element akompaniamentu i partii solowej loopy i sample.
Janusz Grzywacz to jazzman, kompozytor, pedagog, twórca Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce. Chętnie sięga po klasyczny aparat wykonawczy: orkiestrę kameralną, ale ubarwia brzmienie elektroniką, która jest jego znakiem rozpoznawczym. Podczas puławskiego koncertu wirtuozerskie potraktowanie partii solowej wiolonczeli przeciwstawione będzie elektronicznemu groovovi, kojarzącemu się dotychczas z muzyką fusion.
Na festiwalowej scenie po raz kolejny zagra Orkiestra Filharmonii Kaliskiej. Usłyszymy Kwartet smyczkowy nr 2, jeden z najpopularniejszych kwartetów w historii światowej kameralistyki, który Borodin zadedykował swojej żonie. Muzyka była wyznaniem miłosnym, wyraża oddanie i zmysłowość uczuć, a jednocześnie przywołuje czas, w którym para poznała się i pokochała.
Divertimento na orkiestrę smyczkową Bartóka uznawane jest za bezsprzeczne arcydzieło, zachwyca finezją, błyskotliwością, bezpretensjonalnością. Motywy ludowe splatają się tutaj z archaizującymi nawiązaniami do barokowego concerto grosso.
Kobiece brzmienie Wszystkich Stron Świata
Elektryzujący głos Anny Serafińskiej w sobotę i intrygujące brzmienie wiolonczeli Magdaleny Bojanowicz w poniedziałek – kobiece akcenty podczas 5.edycji Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata będą nas prowadzić od klasyki po improwizacje.
Większość utworów prezentowanych w koncercie podczas tegorocznego Festiwalu Wszystkie Strony Świata pochodzi z albumu Anna Serafińska Groove Machine. Vocal fushion to wybuchowa mieszanka nowoczesnego jazzu. Na scenie puławskiego Domu Chemika połączą się języki i style muzyczne. Nigdy jeszcze nie pokazałam żadnych swoich słów temu światu, a piszę od nie pamiętam kiedy. Okazało się, że niektóre z tekstów stały się w międzyczasie piosenkami. Postanowiłam, że należy pewien okres zamknąć i zamknęłam go albume Groove Machine – podkreśla Anna Serafińska.