W poniedziałkowy wieczór (10.11) pierwsze skrzypce zagra wiolonczela, która zabierze publiczność w podróż do świata klasyków. Jako 17-latek Beethoven zachwycił Mozarta, w wieku 31 lat napisał dzieło oparte na temacie miłosnego duetu Bei Männern, welche Liebe fühlen z opery Czarodziejski flet. W wariacjach Beethovena partia fortepianu przypisana jest Paminie, partia wiolonczeli natomiast jej adoratorowi. W Puławach będzie inaczej. W rolę adoratora wcieli się Magdalena Bojanowicz na wiolonczeli, z kolei partię Paminy zagra Mischa Kozłowski. Usłyszymy również Sonatę wiolonczelową nr 3 A-dur, Op. 69 powstałą podczas rozkwitu sił twórczych Beethovena i Sonatę wiolonczelową Alfreda Schnittke, spadkobiercy Szostakowicza. Wieczór zakończymy przy dźwiękach Wariacji na temat Rossiniego, pod którymi podpisał się Bohuslav Martinů.
Siła kwartetów
Klezmerski Kraków i nowa muzyka rumuńska to kolejne propozycje w programie 5. edycji Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Na puławskiej scenie wystąpią Aleksander Balanescu, jeden z najbardziej wizjonerskich współczesnych skrzypków i Jarosław Bester, klezmerski czarodziej akordeonu.
Rumuńska awangarda, czołówka światowej sceny – te określenia pojawiają się najczęściej w kontekście Balanescu Quartet. Podczas Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata usłyszymy kompozycje lidera kwartetu pochodzące z albumów Luminitza (1994) i Maria T (2005). Przygotowując się do pracy nad pierwszą z płyt, muzyk słuchał muzyki tradycyjnej z różnych części Rumunii. Nie chciałem dokonywać transkrypcji, ale wchłonąć i przekształcić język muzyki tradycyjnej, by stworzyć swój własny – podkreśla. Festiwalowa publiczność usłyszy również utwory, zadedykowane Marii Tanase, rumuńskiej piosenkarce, która zebrała i wskrzesiła nowym opracowaniem narodowe utwory wokalne z różnych regionów kraju. Duch rumuńskiej poezji i filozofii wraca więc przetłumaczony na nowo na prywatny język kwartetu. Balanescu Quartet wystąpią w Puławach już 9 listopada.
Bester Quartet to nowe oblicze legendarnego The Cracow Klezmer Band. Muzycy z powodzeniem łączą elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej. Na scenie puławskiego Domu Chemika usłyszymy utwory z najnowszej płyty The Golden Land, na której znalazły się kompozycje Mordechaja Gebirtiga, słynnego krakowskiego twórcy i pieśniarza żydowskiego, zamordowanego podczas II wojny światowej. Dość lekkie piosenki Gebirtiga stają się tu pretekstem do improwizacji na styku klezmerjazzu i współczesnej kameralistyki. Projekt, który zaowocował płytą The Golden Land, to jedno z najważniejszych i najbardziej ekscytujących przedsięwzięć w historii zespołu Bester Quartet – przyznaje Jarosław Bester. Do zobaczenia już 12 listopada podczas koncertu.
Kopalnia energii w wersji OFF
Hawajskie gitary, energetyczny rock and roll i mocny przekaz – Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata po raz kolejny prezentuje najciekawsze trendy w młodej sceny. Klasyka to nie tylko Borodin, Beethoven czy Schönberg, to również odwołania do klasyki muzyki rockowej przyprawione współczesnym brzmieniem. Na festiwalowej scenie zagrają Slalom, Madvision i The Toobes.
Publiczność WSŚ usłyszy w Puławach kompozycje z debiutanckiego longplaya grupy Slalom (Lado ABC, 2013). Gitara hawajska, sampler oraz syntezatory analogowe wsparte przez instrumenty perkusyjne zainspirowały Bartłomieja Tycińskiego (Mitch & Mitch, Alte Zachen, Starzy Singers, Paris Tetris), Bartosza Webera (Baaba, Mitch & Mitch) i Huberta Zemlera (Piętnastka, Horny Trees, SzaZaZe, Moped) do stworzenia cyklu eklektycznych kompozycji, gdzie elementami rocka, country i muzyki improwizowanej nakładają się na siebie. Jak brzmi ten muzyczny eksperyment, można się przekonać już 10.11 (poniedziałek) na scenie Klubu muzycznego Smok (Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika).
Zmienna rytmika oraz energetyczny riff, wyraźny i bezpośredni polski przekaz to znaki rozpoznawcze zespołu Madvision z Lublina, który także zaprezentuje się w ramach festiwalowej Sceny Off. W piątek 14.11 zagrają również The Toobes. Zespół ma na swoim koncie setki rewelacyjnie przyjętych koncertów, w tym supporty takich gwiazd, jak Deep Purple (od których otrzymali w prezencie gitarę!), Franz Ferdinand, Beady Eye (ex-Oasis) czy The Offspring. Ich muzyka to hołd dla wszystkiego, co najlepsze w światowym rocku.