String.Lab.Ensemble na początek czasu
Grupa młodych instrumentalistów – studentów i absolwentów Akademii Muzycznych – zmierzy się z utworami Schönberga i Arvo Pärta. To kolejna muzyczna propozycja Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata. Na Koncert na początek czasu zapraszamy już 11.11 do Kościoła św. Brata Alberta w Puławach.
W programie znalazł się m.in. Sekstet smyczkowy Verklärte Nacht, Op. 4 w aranżacji na orkiestrę. Utwór określany mianem pierwszego arcydzieła Schönberga powstał w przeciągu trzech tygodni, w wyniku inspiracji wierszem Rozświetlona noc Richarda Dehmela, wiedeńskiego ekspresjonisty i dekadenta. Poeta opowiadał o wspaniałomyślnym mężczyźnie, który przebacza ukochanej zdradę, mimo że nosi ona dziecko innego. Pierwsze wykonie sekstetu wywołało oburzenie wiedeńskiej socjety i konserwatywnej publiczności (oficjalnie dlatego, że zawierał akord, którego nikt nie mógł znaleźć w podręcznikach harmonii), Europa natomiast przyjęła go zdecydowanie przychylniej. Czy również tym razem miłość wygra z zazdrością?
Na drugą cześć koncertu złożą się koncert Tabula Rasa (1977) i Spiegel im Spiegel (1978). Ich autor, Arvo Pärt, to jeden z najbardziej oryginalnych twórców, zmienił i nadal zmienia nasze rozumienie istoty muzyki. Jego kolejne dzieła przekraczają granice geograficzne i kulturowe oraz niosą ze sobą duchowy przekaz, wobec którego nie sposób pozostać obojętnym. Tabula Rasa uznawana jest obecnie za jedno z najważniejszych osiągnięć muzyki współczesnej. Koncert jest jednym z pierwszych dzieł napisanych w konwencji tintinnabuli (łac. dzwonek), oraz pierwszym utworem kompozytora, które przekroczyło granice Estonii i ZSRR, zyskując słuchaczy także na Zachodzie.
Zespół String.Lab.Ensemble (Aleksander Dębicz – fortepian, Krzysztof Lasoń – skrzypce, koncertmistrz, Katarzyna Sylla – skrzypce) powstał między innymi pod wpływem inspiracji projektem Laboratorium muzyki Festiwalu Fama 2012, w którym część muzyków brała bezpośredni udział.
Muzyczne wspomnienia i odkrycia Wszystkich Stron Świata
Pieśni ukraińskie, bałkańskie, ale również inspiracje wielokulturowym Dolnym Śląskiem połączą się na scenie Puławskiego Festiwalu Wszystkie Strony Świata. Czwartek, 13 listopada, będzie należeć do kobiet. Wystąpią zespoły Trzy Dni Później i Laboratorium Pieśni.
Śpiewają głównie a capella – w lasach, na łąkach i polach, w dużych aulach i maleńkich kawiarenkach, przy okazji podróży, a coraz częściej również festiwali. Trójmiejskie Laboratorium Pieśni jest efektem spotkań warsztatowych w Akademickim Centrum Kultury UG „Alternator” i Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Majszyk i Klaudia Lewandowska udowadniają, że utwory gruzińskie, rosyjskie, a nawet skandynawskie mogą zaskakiwać w nowych wzbogaconych aranżacyjnie odsłonach.