Drugi obraz zatytułowany Figura zaczyna się tam, gdzie kończy poprzedni, czyli na wymiotach Flaszena, efekcie odwilży, gdy myślano, że będzie już tylko lepiej, a system partyjny w pracy Molskiej zmienił się na systematykę podobną do tej w ulu. Na liście ważnych dla filmu figur i archiwaliów będących dla artystki inspiracją pojawiają się: Adam Ważyk, Le Corbusier, Kazimierz Dejmek, film Uczta Baltazara Jerzego Zarzyckiego oraz modernistyczna architektura okresu PRL.
Gdy kończy się inżynieria dusz na poziomie państwa, rozpoczyna się wewnętrzna i systematyczna tresura z królową (królowymi?) w roli głównej. Wzorzec, choć politycznie odmieniony, pozostał. W finale tej prywatnej historii opowiadanej przez młodą artystkę znajdują się pozostawione samym sobie usystematyzowane kobiece ciała. Trochę niechciane, odsunięte z przestrzeni politycznej i społecznej, trochę funkcjonujące jak pomniki dawnych, niepotrzebnych już teraz historii. To nie jest taka po prostu opowieść o dawnych PRL-owskich doświadczeniach, których wiele, lecz złożona emocjonalno-fizyczna przygoda, na którą składają się wycinki pamięci, teorie, lęki i systemy. To historia ciał pomiędzy blokami: tymi architektonicznymi i tymi politycznymi.
Anna Molska (ur. 1983) jest przedstawicielką najmłodszej generacji artystów, którzy ukończyli znaną pracownię prof. Grzegorza Kowalskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – w czerwcu 2008 roku uzyskała stopień magistra w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej, następnie w grudniu 2011 stopień doktora na Wydziale Mediów i Scenografii. Molska dała się poznać jako utalentowana artystka jeszcze w czasie studiów. Dwukrotnie znalazła się wśród zwycięzców konkursu Samsung Art Master – w 2006 roku otrzymała wyróżnienie, a w 2007 roku – drugą nagrodę. Jej dyplomowy dyptyk wideo Praca – Moc był prezentowany na prestiżowym Biennale Sztuki w Berlinie w 2008 roku. W 2009 roku została drugą laureatką nagrody Deutsche Banku Spojrzenia. Brała udział w wielu ważnych wystawach, m.in.: Stage and Twist. Anna Molska and Ciprian Muresan w Tate Modern w Londynie w 2012 roku; The Generational: Younger Than Jesus w nowojorskim New Museum w 2009 roku; Report on Probability w Kunsthalle Basel w Szwajcarii w 2009 roku, Berlin Biennale w 2008 roku. W 2012 roku została laureatką drugiej edycji Nagrody Filmowej PISF i MSN.
Kuratorka: Lidia Krawczyk
Anna Molska, Obsada
Wernisaż: 18 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 lutego 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie