W swoich artystyczno-badawczych projektach uczestnicy wystawy poszukują nie tylko krytycznego języka opisu rzeczywistości, zrozumienia zmian kulturowych i społecznych ale także odnalezienia indywidualnych sposobów ekspresji. Artyści jako nowi antropolodzy odnajdują podczas swoich poszukiwań nowe plemiona i opisują ich kulturowe uwarunkowania. W geometrycznym układzie porządkującym i dyscyplinującym życie społeczne odnajdują luki, w których jest miejsce dla zachowań nieracjonalnych i nadających tytułowej geometrii jej antropologiczny wymiar.
Projekt Antropologia geometrii dotyczy negocjacji pomiędzy dyskursem badawczym a intuicją artystyczną. Geometria to dziedzina matematyki, która zajmuje się pomiarem odległości, krzywizn, pól powierzchni i innych wymiarów świata fizycznego. Antropologia z kolei zajmuje się badaniem człowieka, jego miejsca w kulturze, społeczeństwie i strukturach władzy.
Pojęcie geometrii symbolizuje tutaj wszechobecny system, który w racjonalny sposób organizuje naszą rzeczywistość na poziomie ekonomicznym, społecznym i kulturowym. Jego geometryczność polega na projektowaniu układów odniesień, którym musimy się ustawicznie podporządkowywać.
Kontestując system, jednocześnie zdawać sobie należy sprawę, że jesteśmy od niego uzależnieni, że podtrzymuje on naszą egzystencję. Żyjemy w świecie niezwykle skomplikowanych relacji, które tworzą piramidalne sieci dynamicznych geometrycznych powiązań, których znaczenia już nie rozumiemy.
Artyści: Angelika Fojtuch, Adam Jastrzębski, Ewa Kubiak, Aleksandra Ola Kubiak, Karolina Kubik, Daniel Koniusz, Piotr Macha, Zofia Nierodzińska, Franciszek Orłowski, Aleka Polis, Jan Szewczyk, Mateusz Sadowski, Łukasz Sosiński
Kurator wystawy: Marek Wasilewski
Antropologia geometrii
Wernisaż: 6 lutego 2015 roku
Wystawa potrwa do 8 marca 2015 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu