Szata pochodzi z kolekcji Ferdynanda Kowarskiego (1834–1906), inżyniera kolejowego i architekta, który w latach 1902–1906 realizował zlecenia rządu austrowęgierskiego m.in. w Pekinie. Kowarski nabył wówczas około trzystu zabytków, które trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie w 1909 i 1927 roku za pośrednictwem jego rodziny.
Czaple przy wierzbie
Tu Bing (1770–1824)
Jedwab, tusz, farby wodne
wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
Wspaniałym przykładem malarstwa z gatunku kwiatów i ptaków (huaniaohua) jest obraz Czaple przy wierzbie. To cenne dzieło, które zostało namalowane w stylu dworskiego malarstwa epoki Song, przedstawia dziewięć białych czapli przy wierzbie nad brzegiem rzeki, wśród kwitnących peonii.
Obraz zakupiony przez Muzeum w latach 60. XX w. pochodzi z kolekcji profesora Juliana Ignacego Nowaka – lekarza, bakteriologa, który, pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także – w roku 1922 – objął stanowisko premiera Rządu Polskiego. Profesor Julian Ignacy Nowak należy do najważniejszych darczyńców Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1946 r. przekazał bowiem naszemu Muzeum kolekcję 275 muzealiów, w tym niezwykle cenny zbiór 165 wyrobów z ceramiki , pochodzących z Chin, które będą trzonem naszej obecnej wystawy.
Figurka lwa fo
Epoka Qing, okres Kangxi, 1662–1722
Biskwit, farby emaliowe
wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
Figurka przedstawia lwa-strażnika Buddy. W Chinach jego forma rozbudowana została do pary stworzeń, zwanych męskim i żeńskim. Zwykle męski lew trzymał pod łapą kulę, natomiast formie żeńskiej fo towarzyszyło szczenię.
Figurka pochodzi z kolekcji prof. Juliana Ignacego Nowaka.
Makata z motywem Smoka
Epoka Qing, pocz. XX wieku
wełna, złota nić, haft, szkło
wym. 203 x 160 cm
Makata przedstawia sylwetkę Smoka trzymającego płonącą perłę. Wierzono, że Smok może przybierać wiele postaci, zmieniać sylwetkę, rozmiary, może pojawiać się i nagle zanikać. Jednak jeden z najbardziej tradycyjnych opisów chińskiego Smoka podkreśla, że jego ciało nawiązuje do cech dziewięciu ważnych zwierząt: głowa przypomina głowę wielbłąda, rogi zbliżone są do jelenich, oczy – jak u królika, uszy byka, szyja węża, brzuch żaby, a łuski na jego ciele wyglądają jak łuski szlachetnego karpia. Łapy przypominające tygrysie uzbrojone są w pazury ostre jak u jastrzębia.
Obiekt pochodzi z kolekcji Marii hr. Pourtales-Gorgier baronowej de Grubissich Keresztur. Zbiory zostały przekazane w 1913 r. Muzeum Narodowemu w Krakowie przez jej męża dyplomatę Antoniego Grubissich Keresztur.
W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
Kuratorki wystawy: Beata Pacana, Beata Romanowicz
Koordynator: Grażyna Kulawik
Od 19 lutego do 5 lipca 2015 roku
Muzeum Narodowe
Kraków