Koncerty, performanse dźwiękowe
Wyjątkowym przedsięwzięciem performersko-muzycznym jest INFRA_Exposure, rozwijający się aż do zakończenia wystawy utwór Kaspera T. Toeplitza (FR/PL), francuskiego kompozytora i instrumentalisty, jednej z najbardziej oryginalnych postaci muzyki współczesnej. Przygotował on rodzaj instalacji dźwiękowej, której częścią jest artysta wykonujący na żywo nieustający performans. W trakcje wydarzeń otwarcia Toeplitz będzie dogrywał elementy utworu na bas i komputer, tworząc najdłuższą do tej pory kompozycję z serii INFRA. Wśród unikatowych, spektakularnych performansów dźwiękowych i muzycznych również m.in. koncerty Zeniala (PL) we współpracy z Adamem Donovanem (AU), Joachima Montessuis (FR), Bioni Samp (UK), grupy wechselstrom (DE) czy Ya-Wen Fu (TW), prezentowane głównie wieczorami na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego.
Podczas Biennale, podobnie jak przy poprzednich edycjach, zrealizowane zostaną wspólne projekty z organizowanym przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu festiwalem Musica Electronica Nova. Tym razem będą to dwie realizacje: na inaugurację festiwalu MEN projekt Brise–Glace, bazujący na odtworzeniu nigdy niewykonanego utworu zmarłego 10 lat temu kompozytora Luca Ferrari (FR) do przygotowanych przez WRO archiwalnych materiałów wideo, oraz interaktywna, przestrzenna instalacja wideo From Inside kompozytora-rezydenta festiwalu, Thierry’ego De Mey (FR) – otwarcie w czasie Nocy Muzeów.
Małe WRO – program dla najmłodszych
Małe WRO to od lat rozwijana, integralna część Biennale WRO – edukacyjny program dla dzieci i ich najbliższych, zaprzyjaźniający ze sztuką współczesną. Zaprezentuje wybrane, szczególnie interesujące dla najmłodszych odbiorców prace, którym towarzyszyć będą specjalne opisy, ujęte również w książeczce – Przewodniku Małego WRO wraz z zagadkami, zadaniami i rysowankami – bezpłatnym materiale edukacyjnym dla najmłodszych gości Biennale. W Dzień Dziecka projekt sieciowy Interaktywne Malowanie Światłem autorstwa Pawła Janickiego połączy najmłodszych widzów Biennale WRO, Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz Keleketla! Library w Johannesburgu.
Wybrane akcje specjalne
Pies WRO: historyczna instalacja Pies, wchodząca w skład Interaktywnego Placu Zabaw, wystawy nagrodzonej przez GW nagrodą wARTo, zostanie przeniesiona na smartfony. Na stronie WRO będzie można znaleźć szablon składanej budy. Gdy umieścimy w niej telefon z zainstalowaną aplikacją, pies zaszczeka. WRO + DailyArt – wielokrotnie nagradzana w Polsce i na świecie aplikacja edukacyjna, codziennie publikująca jedno dzieło sztuki wraz z opisem. Od 12 kwietnia do 13 maja, w każdą środę i niedzielę, DailyArt zaprezentuje nagrodzone w poprzednich edycjach Biennale WRO dzieła w formie zdjęć i linków do dokumentacji z WRO Active Art Archive. Panta Rhei – projekt w ramach Biennale WRO realizacji pierwszego w Polsce tak duży interaktywny neon – instalacja, która ma szansę stać się nowym symbolem miasta.
Konferencje i zapowiedzi
Hakowanie Społecznego Systemu Operacyjnego / Miasto Przyszłości
WRO 2015 to okazja do zapowiedzi festiwalu Miasto Przyszłości wchodzącego w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ramach Biennale odbędzie się cykl wykładów zaproszonych gości, wśród których znajdą się m.in. Stephen Graham, Bogna Świątkowska, Karol Piekarski czy Maciej Frąckowiak, połączony z debatą prowadzoną przez Edwina Bendyka, kuratora przedsięwzięcia. Zainicjowany w maju program będzie kontynuowany po Biennale w formie sesji warsztatowych w październiku i listopadzie 2015.
Ryszard W. Kluszczyński przygotowuje konferencję problemową What can art do for science? Wezmą w niej udział m.in. Joanna Zylinska (Goldsmiths College, University of London), Ingeborg Reichle (Humboldt-Universität zu Berlin), Roger Malina (University of Texas, Dallas) i Andreas Broeckmann (Lüneburg Universität).
Młodzi polscy artyści na WRO 2015 Test Exposure
Szeroka prezentacja najnowszych dokonań artystów polskich pozwoli spojrzeć na ich twórczość w kontekście twórczości światowej – podczas WRO 2015 zaprezentowane zostaną cztery zestawy prac młodych polskich artystów. Dla części z nich będą to debiuty nie tylko na dużym międzynarodowym wydarzeniu, ale też pierwsze publiczne wystawienia: Rysopis. Wystawa artystów urodzonych w Polsce około 1989 r. – projekt zapoczątkowany w 2014 roku w ramach przygotowań do Biennale WRO 2015, w skład którego wchodzą nowe realizacje kilkunastu zaproszonych artystów, w większości jeszcze studentów; Pierwszy Konkurs Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów – przygotowana przez WRO wystawa wybranych, najlepszych prac i projektów dyplomowych, obronionych w 2014 roku na publicznych uczelniach artystycznych w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu; Wystawa studentów Pracowni Działań Przestrzennych warszawskiej ASP, prowadzonej przez Mirosława Bałkę – prace ok. 20 studentów, zaaranżowane w sytuacji site-specific na zasadzie pleneru przed i w trakcie Biennale. Samonośne Uniwersalne Wystawy – GG SUW, V edycja autorskiego projektu Kamili Wolszczak, tym razem w prywatnym mieszkaniu na wrocławskim Śródmieściu.
16. Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exposure
Wydarzenia otwarcia od 13 do 17 maja 2015 roku
Wystawy główne do 30 czerwca 2015 roku
Wrocław