Spektakl Supermarket i Narodowe Voodoo | Akademia Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
Zobaczymy żywiołową, teatralno-muzyczną interpretację fragmentów tekstu Andrzeja Stasiuka „Dziennik pisany później”. Śpiewany, recytowany i rapowany tekst jest punktem wyjścia do tworzenia wieloznacznej teatralnej mozaiki. To (auto)ironiczna próba opisu rzeczywistości postkomunistycznej Polski, w której narodowe mity mieszają się z konsumpcyjnym stylem życia. Za pośrednictwem teledyskowych scen, bazujących na rytmach oberka, hip-hopu i techno, a także żarliwych tekstów, usłyszymy głos pokolenia, które jako ostatnie doświadczyło rzeczywistości komunizmu i jako pierwsze borykało się z drapieżnym kapitalizmem, erą konsumpcji i globalizacji.
MUZYCZNA NOC KULTURY
Tegoroczna Noc Kultury obfitować będzie w wydarzenia muzyczne. Zobaczymy aż 40 koncertów, a na scenie w Browarze Perła usłyszymy specjalnie przygotowany i wyprodukowany wspólnie z Pablopavo program.
Noc w Browarze
Całość rozpocznie set DJ Krzaka, czyli jednego z filarów kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Czołowy polski dj i producent zaprezentuje znakomitą mieszankę brzmień afrykańskich, karaibskich oraz amerykańskiej klasyki. Po nim przyjdzie czas na akcent lubelski. Usłyszymy zwycięzcę Sceny Talentów Szewca – odnoszący coraz większe sukcesy w całym kraju zespół The Underground Man. Ich analogowe brzmienie i wpadające w ucho, niebanalne piosenki, łączące w sobie rockowe zacięcie z poetyką przywodzącą na myśl choćby Lou Reeda czy Johnny’ego Casha na dobre rozkręcą widownię w browarze. Po nich scenę opanuje barwna i szalona ekipa z warszawskiej Pragi – formacja CzessBand. Zespół znany wszystkim fanom miejskiego folku, przywracający do życia słynne warszawskie szlagiery. CzessBand to muzyka świata przefiltrowana przez polską wrażliwość i żywiołowość. Daniem głównym tej niezwykłej Nocy będzie jednak wyjątkowy set składu Pablopavo i Ludziki. Zespół zeszłorocznego laureata Paszportu Polityki nie gościł jeszcze nigdy w Lublinie, będzie to zatem koncert premierowy. Artyści zaprezentują przekrojowy materiał ze wszystkich płyt a wspomoże ich gość specjalny – sam Marcin Świetlicki. Wisienką na torcie będzie absolutnie premierowe wykonania piosenek wyłonionych w konkursie i wspólnie opracowanych przez uczestników warsztatów z Pablopavo w przeddzień Nocy Kultury. To jednak nie jedyna scena muzyczna.
Koncert na Trybunale
Czeka też nas zaskakujące, wizualno-dźwiękowe wydarzenie, podczas którego zobaczymy przy pracy Ryszarda Bazarnika, artystę muzyka specjalizującego się w tworzeniu projektów na pozór niewykonalnych. Taki też będzie koncert podczas tegorocznej Nocy Kultury. Artyści podwieszeni ponad ziemią alpinistycznymi linami, walka z grawitacją, wyjątkowa oprawa świetlna i niezwykła muzyka. Wszystko to w samym sercu Starego Miasta – na jednej ze ścian Trybunału. Tego wydarzenia zdecydowanie nie można pominąć.
Musical Show
Na dachu Tarasów Zamkowych zobaczymy Musical Show przygotowany przez Lubelski Teatr Muzyczny. Program wprowadzi nas w szampański nastrój i przypomni największe hity światowej muzyki. Można spodziewać się songów wysmakowanych i jednocześnie wpadających w ucho. Usłyszymy bogato aranżowany, jedyny w swoim rodzaju wybór przebojów z musicali wprost ze scen Broadwayu. Wystarczy wspomnieć takie tytuły jak „Upiór w operze”, „Nędznicy”, „Człowiek z La Manchy”, „Hair”, czy „Chicago”.
Noc Archikatedrze
Podczas specjalnego koncertu w Archikatedrze Lubelskiej po długiej przerwie ponownie zabrzmią zabytkowe organy. Będzie to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć brzmienie wiekowego instrumentu. Zagra na nim Stanisław Diwiszek. Przed koncertem organowym kościół archikatedralny ugości również Gospel Project i Gospeople, którzy wypełnią historyczne wnętrza śpiewem i radością.
Rockowa energia w sercu miasta
Rider’s Pub podczas Nocy Kultury zaprosi do siebie miłośników rocka. Na scenie usłyszymy m.in. takie grupy jak: Crossroads, Potato Monster, Oversized Ego, INAF, Phedora, czy Lucky Strides. To najlepsza okazja do poznania młodych lubelskich kapel. Fani rockowego brzmienia będą usatysfakcjonowani.
Jazzowe Centrum Kultury
Centrum Kultury ugości nas muzyką jazzową. Na żywo usłyszymy francuską grupę Alfie Ryner. To jazzowo-elektroniczno-waitsowski zespół z Tuluzy, który postanowił poszukać zupełnie nowych ścieżek dla muzyki improwizowanej. Muzycy wypełnią wirydarz dźwiękami trąbek, saksofonów i gitar.
To jednak nie koniec muzycznych wrażeń w Centrum Kultury. Red Shoes Boogie Band to powstały z inicjatywy Krzysztofa Rogowskiego kilkunastoosobowy skład koncertowy. W każdym występie live bierze udział od 10 do 12 muzyków. Usłyszymy instrumenty dęte – saksofon altowy, saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, trąbka i puzon, sekcję rytmiczną – piano, gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja i oczywiście wokal.