Muzyczny Most Kultury
Podobnie jak w zeszłym roku Most Kultury ugości wszystkich fanów skocznej muzyki i tańca pod rozgwieżdżonym niebem. Nad Bystrzycą wystąpi m.in. chór Pieśni Czar. W ich wykonaniu usłyszymy największe przeboje biesiadne takie jak „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani” czy „Tylko we Lwowie”. Orkiestra św. Mikołaja przygotowała dla nas specjalny projekt we współpracy z młodzieżową grupą Kaniorowców, a najbardziej niezwykłą noc w roku, przy brzmieniach w stylu funky zamknie grupa Lolo Ferrari.
SZTUKI WIZUALNE – WIĘCEJ ŚWIATŁA!
Podczas Nocy Kultury mogliśmy już poczuć niezwykłą energię miasta. Teraz będziemy mogli ją także zobaczyć. A to wszystko za sprawą kilkudziesięciu instalacji świetlnych, które zabłysną tej nocy w przestrzeni Lublina. Spacer w poszukiwaniu świetlistych punktów stanie się ekscytującą wyprawą!
Świeciuchy
Za sprawą Jarosława Koziary, Niezależnej Grupy Projektowej Piękno Panie i przy wsparciu firmy Elmax, ulica Żmigród przeobrazi się w wyjątkową instalację artystyczną – Świeciuchy. Ponad głowami przechodniów, na całej długości ulicy rozwieszonych zostanie 300 niepowtarzalnych lampionów wykonanych z różnorodnych sukien. Podniebna instalacja sprawi, że Żmigród zadziwi wszystkich swoim pięknem, a spacer uliczką stanie się niezapomnianym przeżyciem. Będzie to zdecydowanie najbardziej klimatyczne miejsce tegorocznej Nocy Kultury.
Noc w bramie
Przechodząc przez Bramę Krakowską, podnieśmy wzrok ku górze. Składająca się z kilkudziesięciu specjalnie zaprogramowanych żarówek instalacja, rozświetli wewnątrz najbardziej rozpoznawalny punkt Lublina. Dzieło Grzegorza Polaka podkreśli magię nocy i ulotność chwili, a przede wszystkim pozwoli nam na nowo odkryć piękno Bramy, której na co dzień w pośpiechu już nie dostrzegamy.
Więcej światła!
Warsztaty i konsultacje z lubelskimi artystami Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką, zaowocowały serią niepowtarzalnych produkcji artystycznych. Młodzi lubelscy projektanci zrealizują siedem instalacji, dzięki którym spacer po trasie Nocy Kultury w poszukiwaniu świetlistych punktów stanie się ekscytującą wyprawą.
Szukajmy zatem opuszczonej kamienicy, w której na jedną noc zamieszkają świetliste dusze. Sprawdźmy ile kwiatków rozbłyśnie, kiedy przesiądziemy się na rowery. Zajdźmy też na Plac Litewski do Bramy Grodzkiej. Lublin rozbłyśnie tej nocy wyjątkowo jasno!
Świetlikowo
Na wszystkie spragnione nocokoulturowych wrażeń rodziny czekać będzie Świetlikowo. To niezwykła instalacja świetlna przygotowana przez lubelskie przedszkolaki. Dzieci przekształciły kilkaset słoików w piękne, kolorowe źródła światła. Malowane, barwne i pełne uroku lampiony, zawisną ponad głowami uczestników Nocy Kultury, dzięki pomocy Spółdzielni Pracy Kominiarzy. Dodadzą blasku i rozświetlą przestrzeń, zmieniając ją w przytulny, pełen ciepła zakątek i podkreślą klimat miejsca.
Magia miejsca: Legenda o śnie Leszka Czarnego
W 1282 roku Leszek Czarny, książę krakowski rusza naszemu miastu na pomoc w walce z Litwinami i Jadźwingami. Gdy wojska docierają nad Bystrzycę, wroga już nie ma, a znużony Leszek zasypia pod dębem. We śnie przychodzi do niego święty Michał Archanioł i mówi: Leszku, synu Kazimierza, goń za wrogiem. Książę gładzi Litwinów i z wdzięczności za zwycięstwo ścina dąb, pod którym spał, a jego pień staje się podstawą ołtarza lubelskiej fary. Dziś ani fary, ani jej ołtarza nie ma, ale studenci Wydziału Artystycznego UMCS, przygotują dla nas zainspirowaną legendą instalację świetlną na Placu Po Farze.
Świetlista Masa Krytyczna
Kolarze ze Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin” zapewnią uczestnikom Nocy Kultury wyjątkowe wrażenia wizualne, dzięki specjalnym odblaskom i lampom zainstalowanym na rowerach. Świetlista Masa Krytyczna to peleton kilkudziesięciu fanów dwóch kółek, którzy przejadą ulicami miasta tworząc wydarzenie na pograniczu sztuk wizualnych i sportu.
Noc Kultury 2015
6 i 7 czerwca 2015 roku
Warsztaty Kultury
Lublin