Trans i transformacja. Spotkanie z Dominiką Słowik
Niedziela, 28 czerwca, godz. 18.00
Prowadzenie: Marcin Wilk
Atlas: Doppelganger to mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji podglądamy zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych, opisany ostro, sugestywnie – dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Znak.
Księgi Jakubowe. Czyta Anna Polony
Poniedziałek, 29 czerwca, godz. 18.00
Monumentalne Księgi Jakubowe to próba opowiedzenia historii Polski na nowo: Polski barwnej, różnorodnej, wielonarodowej, a także targanej wewnętrznymi konfliktami, pełnej napięć i sporów. To nie kostium historyczny – to gest świadomie polityczny. To wizja tego, jaka mogłaby być Polska, gdyby historia potoczyła się inaczej.
Fragmenty powieści Olgi Tokarczuk, jednej najciekawszych europejskich pisarek, przeczyta Anna Polony, wybitna aktorka, legenda krakowskich scen teatralnych.
Należy przeczytać dwa razy. Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem
Wtorek, 30 czerwca, godz. 14.00
Prowadzenie: Szymon Kloska
Dzień dobry, dzień dobry! Misiu Fisiu postanowił wszystko powtarzać dwa razy, bo wtedy będzie miał podwójną radość z każdej rzeczy. O tym, dlaczego krótkie opowiadanka z najnowszego tomu o przygodach nieporadnego misia należy przeczytać dwa razy, opowie sam autor, Wojciech Bonowicz, nominowany do nagrody Nike poeta i pisarz.
Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Znak Emotikon.
Moje miejsce. Warsztat pisania
Środa, 1 lipca, godz. 18.00
Prowadzenie: Maria Kula
Dwie godziny zarezerwowane tylko na pisanie. Warsztat nie jest wykładem ani lekcją polskiego, jest „warsztatem” dosłownie, bo wypełniony jest praktycznymi ćwiczeniami, dzięki którym uczestnicy poznają pisarskie narzędzia, znajdą nowe pomysły i inspiracje. Dla wszystkich, którzy lubią czytać i chcieliby coś napisać. Ale też dla każdego, kto niczego w życiu nie przeczytał ani nie napisał, a chciałby spróbować. Poprowadzi go Maria Kula – redaktorka, która pracuje indywidualnie z pisarzami, pomaga pisać książki, prowadzi kursy pisania.
Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe.
Dzielnica słowa. Literacki spacer po Kazimierzu
Czwartek, 2 lipca, godz. 16.00
Prowadzenie: Agnieszka Pudełko
Uczestnicy spaceru poznają sekretne literackie zakamarki Kazimierza. Przyjrzą się wspomnieniom o przedwojennej dzielnicy, dowiedzą się, co czytali jej mieszkańcy, gdzie chodzili wypożyczać książki i jakie piosenki nucili. Nie zabraknie odniesień do współczesnego obrazu dzielnicy – zagłębia knajpianego i miejsca akcji popularnych kryminałów. W drogę!
Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe.
Współorganizatorem programu literackiego jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, które odpowiada za realizację programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Program literacki 25. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
Od 25 czerwca do 2 lipca 2015 roku
Kraków