A sobotni koncert Szalom na Szerokiej będzie zarówno wędrówką po świecie żydowskim, jak też podróżą w czasie do wcześniejszych edycji FKŻ.
Oczywiście na FKŻ nie zabraknie też warsztatów i zwiedzań: oprócz kontynuacji zajęć z poprzednich festiwali nie zabraknie też nowości, jak chociażby zwiedzań przemysłowego Kazimierza, spacerów szlakami architektów żydowskich, mizrachowych warsztatów wokalnych, czy też warsztatów pieczenia chałki – te prowadzone będą przez izraelskiego mistrza piekarstwa Uriego Schefta oraz właściciela Piekarni Mojego Taty – Wojciecha Smętka – w tej właśnie piekarni, która przed wojną była żydowską piekarnią pana Bajgla. Po raz pierwszy też w historii festiwalu odbędą się warsztaty filmowe!
Podobnie, jak w poprzednich latach – uczestnicy będą mogli wybrać sobie własną ścieżkę przez FKŻ – podążając za znakami Classic, Off, Art i Idee. Nie zabraknie też programu specjalnie dla dzieci – FKŻ Kids – oraz programu towarzyszącego (&Co.).
Najważniejszy jest skrawek ziemi, na którym żyjesz i na nim odciskasz ślad swojej obecności. Ten skrawek to Kazimierz – żydowski kwartał Krakowa. Stary i cenny jak świat. Od dwudziestu siedmiu lat oddaję mu należny hołd, przypominam, czym był i mówię głośno, czym być powinien. Na ile to możliwe, chronię jego historię, kulturę i godność. Nie jestem sam w tej misji szacunku. Kazimierz, to przede wszystkim żydowska cywilizacja. Kazimierz, to wielowiekowe żydowskie i chrześcijańskie świątynie, zabytkowe cmentarze, pamięć wspóistnienia, centrum współczesnego, polsko – żydowskiego życia. Miej tego świadomość. Okaż szacunek.
O żydowskim kwartale Kazimierz i o żydowskich kwartałach rozsianych po całym świecie będziemy opowiadać podczas tegorocznego FKŻ. Odkąd zorganizowałem pierwszy FKŻ, a zatem od dwudziestu siedmiu lat nie robię niczego innego: snuję opowieść o żydowskiej kulturze stworzonej na niezliczonych „skrawkach” ziemi. Bo tutaj, co na wskroś współczesne i twórcze, splata się z odwiecznym. Pielgrzymujcie z nami – od Kazimierza, poprzez Wenecję, Budapeszt, Pragę, Lwów, Saloniki, Lower East Side, Magreb, aż do Jerozolimy. I z powrotem. Jeśli jest sens obchodzić 25. edycję FKŻ – to tylko pielgrzymując. Po żydowskich skrawkach ziemi. Po Pańskiej ziemi.
Janusz Makuch
Dyrektor FKŻ w Krakowie
25. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
Od 25 czerwca do 5 lipca 2015 roku
Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej
Kraków