Ukraińscy artyści, zaproszeni do projektu przez Vlodko Kaufmana, nawiązują do orońskiej posiadłości i różnych tradycji tego miejsca. Instalacja uformowana na kształt jaskółczego gniazda, umieszczona przed kaplicą, odnosi się do miejsca kultu i idei ochrony rodzinnych tradycji. W Galerii Kaplica zobaczymy film video Sergiya Petlyuka. W różnych miejscach na terenie Centrum obiekty i instalacje nawiązujące do historii posiadłości prezentuje Natalka Shymin. Rzeźba Olexa Furdiyaka i instalacje z tkaninami Vasylyny Buryanyk odnoszą się ogólnie do posiadłości Brandta. Praca ukraińskiej artystki o nazwie Przestępstwa przeciwko ciału subtelnemu przedstawia porażkę niematerialności wobec materialnego. Ciała subtelne wywodzą się z niektórych poglądów religijnych, mistycznych i okultystycznych (np. jogi, sufizmu czy tybetańskiego buddyzmu). Są jednym z psycho-duchowych składników istot żywych, rodzajem „życiowej energii” istniejącej wokół ciała, mającej metafizyczne znaczenie. Pojęcie utworzone w starożytnej kulturze indyjskiej przeniknęło na Zachód w końcu XIX wieku. Można za jego pomocą wyjaśnić przeżycia związane ze śmiercią i przepływ informacji w mózgu człowieka.
Ostatnim projektem jest performance Tree Walker. A Moment in Time Christopha Both-Asmusa, berlińskiego artysty pracującego od czterech lat nad realizacją projektu w Gabonie, dotyczącego problemu znikania lasów tropikalnych. W Orońsku będzie on celebrować jubileusz Brandta, zwracając uwagę na naturę i tutejszy park. W holu pałacu można bliżej zapoznać się z jego romantyczno-ekologicznym projektem, realizowaną utopią.
Eulalia Domanowska, kurator wystawy
Seria wykładów i seminarium
Organizacja serii wykładów poświęconych Brandtowi będzie wydarzeniem rozgrywającym się w trakcie trwania ekspozycji i na jej tle. Organizatorzy zaproszą specjalistów zajmujących się tym okresem sztuki, aby naświetlić różnorodne aspekty twórczości mistrza. Seminarium wpisujące się także w naukową część projektu jest planowane jako finisaż wystawy w ostatnim tygodniu jej trwania. Teksty wykładów i referaty z seminarium zostaną opublikowane w kolejnym zeszycie Seminariów Orońskich.
Program edukacyjny
W funkcjonującej obecnie ofercie edukacyjnej CRP znajduje się program Pałac pełen tajemnic dedykowany historycznym tradycjom Orońska, a zwłaszcza jego najwybitniejszemu dziedzicowi. Z okazji jubileuszu program ten zostanie poszerzony o aspekty dotyczące twórczości Brandta. Powstanie zupełnie nowy projekt edukacyjny, nawiązujący bezpośrednio do charakteru wystawy. Planowane są specjalne warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży, zeszyciki edukacyjne, zakup materiałów plastycznych i produkcja pomocy edukacyjnych. Program będzie skierowany do różnych grup wiekowych, wielowymiarowy i możliwy do wykorzystania również po zamknięciu wystawy.
W ramach projektów edukacyjnych zostanie zrealizowana także impreza plenerowa na głównej ulicy Orońska, noszącej zresztą imię Józefa Brandta. „Dzień Józefa Brandta” zorganizowany będzie we współpracy z Gimnazjum w Orońsku, lokalnymi przedsiębiorcami oraz Stowarzyszeniem Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.
Równoległym projektem edukacyjnym będą multimedialne warsztaty studenckie przeprowadzone wiosną. Studenci Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Multimediów w Warszawie planują stworzyć pod kierunkiem dr. Grzegorza Rogali aplikacje na telefon, które będą wirtualnymi rzeźbami usytuowanymi w przestrzeni pałacu i parku orońskiego.
Obchody 100. rocznicy śmierci Józefa Brandta
Od 20 czerwca do 25 października 2015 roku
Wernisaż wystawy w galerii głównej: 20 czerwca 2015 roku, godz. 13.30
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku