Wieczór Francuski, Duet Fortepianowy Duo Benzakoun
Duo Benzakoun stworzone we francuskim Orleanie, jest od początku swej kariery podziwiane za wyjątkowy sposób interpretacji szerokiego i zróżnicowanego repertuaru fortepianowego. Krytycy i publiczność sal koncertowych na całym świecie, zgodnie doceniają połączenie lekkości z emocjonalnością i wirtuozostwem, które można odnaleźć w prezentowanych przez pianistów dziełach wielkich mistrzów – Mozarta, Ravela, Strawińskego, C.Saint-Saënsa, Rachmaninowa, czy Debussy’ego. Artyści – laureaci wielu nagród międzynarodowych konkursów muzycznych, poza licznymi koncertami we Francji, wielokrotnie gościli m.in. w Wielkiej Brytanii, Norwegii, we Włoszech, w Austrii, Izraelu, Meksyku, Kanadzie, na Cyprze i na Madagaskarze. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych wystąpili w Kennedy Center w Waszyngtonie, a także w Chicago Cultural Center.
Wieczór Tempus Fantasy
Projekt prezentuje zupełnie nowe i świeże oblicze muzyki instrumentalno – elektronicznej. Po raz pierwszy jesteśmy świadkami oryginalnego i ambitnego połączenia klasycznej muzyki fortepianowej improwizowanej z ambientową i transową elektroniką. Jako niezależni artyści Katarzyna Borek & Vojto Monteur są już uznani na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. W czerwcu 2014 roku ukazał się unikatowy album artystów zatytułowany Tempus Fantasy. Jest on efektem zderzenia dwóch indywidualności, które do tej pory odnosiły sukcesy w zupełnie różnych środowiskach muzycznych.
Wieczór Alpejski
Pierwszy raz w Toruniu wystąpi nietuzinkowy artysta – Włoch Carlo Torlontano, z niemniej ciekawym instrumentem – rogiem alpejskim. Alphorn, należący do rodziny rogów to instrument znacznej długości (od 3,5 m do 4 m), który składa się z 2–3 części łączonych ze sobą i wykonany jest z drewna jodłowego. Nie posiada żadnych klap ani otworów, dlatego uzyskuje się na nim jedynie dźwięki naturalnego szeregu alikwotów. Artysta od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Jest ponadto profesorem na Music University w Salerno oraz dyrektorem artystycznym Domenico Ceccarossi International Horn Competition.
Wieczór Fiński
Połączenie krajów nordyckich z epoką baroku może wydać się dziwne, jednak jej charakterystyczne cechy, jak np. zamiłowanie artystów do ornamentyki i bogatego ozdabiania melodii rozprzestrzeniły się na wszystkie kraje europejskie. Wieczór fiński to spotkanie z muzyką mistrzów baroku w wykonaniu fińskich artystów. Muzycy grają na kopiach instrumentów dawnych jakimi są m.in. skrzypce barokowe oraz viola da gamba. Swoją budową przypominają one współczesne instrumenty smyczkowe, a różnice w wyglądzie są bardzo subtelne i prawie niezauważalne dla oka laika. Odmienne jest natomiast brzmienie instrumentów dawnych, które charakteryzują się cieplejszym i głębszym dźwiękiem.
Wieczór Słowacki
W wieczorze słowackim udział wezmą artyści z najwyższej półki :
- gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová – dyrektor artystyczny Bratislava Chamber Guitar International Music Festival. Brała udział w wielu konkursach gitarowych w Austrii, Czechach, Niemczech, gdzie zdobyła główne nagrody. Dwa razy z rzędu została też wybrana najlepszym uczestnikiem międzynarodowego festiwalu Joventuts Musicals de Torroella de Montgrí w Hiszpanii;
- baryton Pavol Remenár – solista słowackiej Opery i Teatru Narodowego od września 2000 kiedy to zadebiutował w tytułowej roli Don Giovanniego Mozarta.
XIX Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 roku
Toruń