Artyści zaproszeni do udziału w 9 edycji Festiwalu stanowią doskonały obraz muzycznego świata i jego nowych trendów:
Songhoy Blues (Mali) – to zespół młodych artystów z Timbuktu w Mali grających muzykę w stylu desert blues i punk. W 2013 roku w czasie zamieszek w Mali, podczas pobytu w Bamako, grupa otrzymała od muzyków z Africa Express propozycję wspólnej realizacji nagrania w klubie młodzieżowym Maison des Jeunes. Od tej pory grupa koncertuje w wielu krajach. Debiutancki album zespołu Music in Exile, którego producentem jest Nick Zinner (Yeah Yeah Yeahs), został wydany w lutym 2015 r.
Pad Brazpad (Francja) – grupę tworzy sześciu muzyków wywodzących się z różnych gatunków muzycznych (od jazzu przez muzykę elektroniczną i klasyczną po indie rocka). Do brzmienia tradycyjnych instrumentów z kręgu muzyki cygańskiej (skrzypce/akordeon/altówka/kontrabas/perkusja) dodali rytm bębnów i dźwięk „oldskulowego” gramofonu.
Aurelio (Honduras) – muzyk, kompozytor, działacz społeczny i polityk pochodzący z karaibskiego wybrzeża Hondurasu. Kultywuje w swojej twórczości spuściznę Garifuna, grupy etnicznej z Ameryki Środkowej, potomków Karibów, Arawaków i afrykańskich niewolników sprowadzonych na tamtejsze plantacje. Twórczość Aurelio łączy muzykę latynoską, karaibska oraz afrykańską. Jest pierwszym czarnoskórym członkiem Kongresu Narodowego Hondurasu. Współpracował m.in. z Orchestra Baobob z Senegalu czy z Youssou N’Dour.
Mamadou i Sama Yoon (Senegal/Polska) – polsko-afrykański zespół prowadzony przez Mamadou Diouf, muzyka i instrumentalistę pochodzącego z Senegalu i mieszkającego w Polsce. Śpiewa w ojczystym języku wolof, w którym Sama Yoon oznacza moja droga lub mój wybór. Nagrał wiele płyt, m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim (African Snow, 1994). W zespole występują muzycy znani z takich legendarnych zespołów jak: Daab, Hey, T.Love, Asunta, Kayah, Kapela ze Wsi Warszawa, Trebunie Tutki czy Budka Suflera.
Ikenga Drummers (Nigeria/Polska) – zespół założony w 1997 roku w Sopocie przez Lawrence’a Okey Ugwu, nigeryjskiego muzyka i kompozytora. Prezentuje afrykańską muzykę gospel w połączeniu z polską muzyka ludową oraz jazzem, funkiem i afrobeatem. Grupa występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie płytę pt. Lustereczko nagraną w Studiu Radia Gdańsk m.in. z takimi muzykami jak Zbigniew Namysłowski czy Leszek Możdżer. W tym roku ukaże się ich drugi album pt. Movement for the Future, z którego materiał zaprezentują na festiwalu.
KC Nwokoye (Nigeria/Polska) – nigeryjski wokalista, kompozytor oraz autor tekstów od kilku lat mieszkający w Polsce. Znany m.in. z programu X-Factor. Łączy rhytm and blues, reggae, jazz oraz pop. Obecnie artysta promuje swój drugi album pt. Shine.
Ifi Ude (Nigeria/Polska) – niezależna polska artystka nigeryjskiego pochodzenia. Producentka muzyczna, autorka tekstów i muzyki, wokalistka. Nominowana do nagrody Fryderyk 2014 za debiut roku. Dzięki wsparciu fanów wydała niezależnie debiutancką płytę Ifi Ude. Szerokiej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w programie Must Be the Music oraz nagraniu covera popularnego szlagieru Nie masz cwaniaka nad warszawiaka z afrykańskimi muzykami. Występowała na: Open’er Festival, Fjúzn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja), Ethno Jazz Festival, Festiwal Transkaukazja.
Program
17 lipca | Scena plenerowa na Targu Węglowym
- godz. 19.00 | Ifi Ude
- godz. 20.00 | Pad Brapad
- godz. 21.30 | Ikenga Drummers
- godz. 22.30 | Aurelio
18 lipca | Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
- godz. 19.00 | KC Nwokoye
- godz. 20.30 | Mamadou i Sama Yoon
19 lipca | Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
- godz. 19.00 | Songhoy Blues
Wydarzenia towarzyszące
18 lipca | Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska
- godz. 12.00 | Romski Pstryk – warsztaty fotografii otworkowej dla młodzieży oraz interpretacje fotograficzne wierszy pisarza romskiego Jana Mirgi
- godz. 17.00 | Romski Pstryk – wernisaż wystawy oraz rozmowa z autorami projektu
19 lipca
- godz. 12.00 | Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska | Gdański koMIKS kulturowy – warsztaty komiksowe
- godz. 18.00 | Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 | Haiti – Królestwo malarstwa naiwnego – wernisaż wystawy
9. Festiwal Kultur Świata Okno na Świat
Od 17 do 19 lipca 2015 roku
Gdańsk