Agnieszka Jackowiak | Polska (Poznań) | Filc
W Polsce jest jedną z nielicznych osób zajmujących się ręcznym wyrabianiem przedmiotów z filcu. Od kilku lat zgłębia swoją wiedzę o tym rękodziele, wytwarzając użytkowe wyroby z wełny owczej inspirowane wzornictwem polskim i azjatyckim. W swoich pracach próbuje stosować dawne techniki filcowania. Prace prezentuje w galeriach sztuki użytkowej oraz na Festiwalu Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu. W roku 2008 otrzymała stypendium z Funduszu Promocji Twórczości na projekt prezentujący filc w internecie oraz dokumentujący polskie tradycje filcownicze.
Maria Kielczawa | Polska (Wrocław) | Pisanka huculska, łemkowska – technika batikowa
Wykonuje wielkanocne pisanki według prastarych wzorów huculskich. Twórczość pani Marii wyrosła z rodzimych tradycji łemkowskich regionu krakowskiego i rzeszowskiego. Jako dziecko pilnie asystowała mamie przy zdobieniu jaj. Sztuka ludowa jest jej tradycją rodzinną od pięciu pokoleń.
Lublin odwiedzą też goście z zagranicy:
Kobiety z Hebronu | Palestyna | Różne dziedziny sztuki
W 2005 r. zaczynały od skromnego stolika na Starym Mieście, gdzie sprzedawały swoje produkty. Od tego czasu kooperatywa Women in Hebron stała się jedną z największych spółdzielni rzemieślniczych na terytoriach palestyńskich, z ponad 120 członkiniami z 8 wsi i gmin na terenie dystryktu hebrońskiego. W ubiegłym roku z okazji Jarmarku Jagiellońskiego po raz pierwszy odwiedziły Europę. W sierpniu powrócą do Lublina z kolekcją nowych wyrobów.
John Rajtar | Stany Zjednoczone (Minneapolis) – Polonia | Malowanie na szkle, dekorowanie jajek
Pan John zajmuje się wykonywaniem pisanek metodą batikową. Robi także skrobanki, słonianki, nalepianki łowickie czy pisanki ryte przy użyciu kwasu z kapusty kiszonej. Nawet za oceanem kultywuje tradycje rodzinne. Jego prace zostały docenione przez Instytut Sztuki w Minneapolis.
ULUV | Słowacja
Jak co roku w Lublinie gościć będziemy przedstawicieli Centrum Sztuki Ludowej ze Słowacji. Ze swoimi wyrobami przyjadą m.in. Stanislav Otruba z blaszanymi dzwoneczkami czy Rabada Matej z przepięknymi błękitnymi materiałami barwionymi metodą tradycyjną. Nie zabraknie także Blaženy Krivákovej z cudeńkami wykonanymi z drucików i Pavla Bielčíka, który przywiezie ze sobą przepiękne zdobione fujarki. Będzie też coś na słodko od Petera Girgoško, który będzie częstował piernikami.
Po zmroku będzie można wsłuchać się w koncert zespołu Grażyna Auguścik Orchestar, który zaprezentuje program z płyty Inspired By Lutosławski. Auguścik towarzyszyć będą artyści znani z formacji Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Usłyszymy również Olę Bilińską w recitalu opartym o utwory z projektu Berjozkele. Artystka za sprawą kołysanek w języku jidysz, wykonanych z użyciem elektroniki połączy senną krainę ze współczesnością. Jedną z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku będzie zespół Canzoniere Grecanico Salentino. Przywiozą do Lublina kawałek słonecznej Italii. Ich koncerty przepełnia niespożyta energia, radosna muzyka i ekstatyczny taniec. Dzięki swojemu przywiązaniu do tradycji promują w świecie niezwykłą grecko-włoską kulturę.
KONCERTY
- Jazgodki
- Canzoniere Grecanico Salentino
- Jazgot
- Grażyna Auguścik Orchestar – inspired by Lutosławski
- Pieśni Wędrownych Lirników – Jacek Hałas
- Recital Oli Bilińskiej pt. „Berjozkele”
- Sutari
- Holloenek Hungarica
- Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
- Józef Sowa
- Kapela Bornego z Podzamcza
- Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
- Kapela Macieja Żurka / Olsztyn
- Kapela Góralska Warzonka / Żywiecczyzna
- Kapela Muzyka Orawska / Orawa
- Kapela Dudziarska Krzysztofa Polowczyka / Domachowo
- Kapela Rodzinna Foktów / Radomskie
- Chojzes Klezmorim
WYSTAWY
Korzenie – wystawa obrazów Karoliny Matyjaszkowicz
Wernisaż: 13 sierpnia, godz. 18.0o
Wystawa czynna do 29 sierpnia
Galeria Gardzienice, ul Grodzka 5a
Sztuka Karoliny Matyjaszkowicz, łowiczanki po Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, to zjawisko. Mamy tu trochę makabreski, utkanej z ludowych diabolików, śmierci i pięknych dziewann w krajankowych spódnicach. Zamknięte w formacie obrazu tworzą poniekąd rodzaj sielskiego pejzażu noszącego znamiona realizmu magicznego. Czy jest to jeszcze sztuka naiwna, czy też z niej naigrawanie? Pod całą otoczką ludowości i skrajnie folklorystycznych elementów kryje się dojrzała i przemyślana twórczość tej artystki. Chylmy czapki z głów, bo Karolina Matyjaszkowicz przemyca nam magiczne treści pod przykrywką wysmakowanego i wirtuozerskiego warsztatu.
Kwiatami i pająkami izby przystrajano… – tradycyjne zdobnictwo wnętrz
Od 14 sierpnia do 4 października
Muzeum Lubelskie na Zamku
Wystawa prezentuje przykłady zdobnictwa wnętrza wiejskiego popularnego w pierwszej połowie XX w. – przede wszystkim pająki w kilku odmianach oraz kwiaty i bukiety. Wykonywano je z pakowego papieru farbowanego sposobem domowym, kolorowej gładkiej i karbowanej bibułki, papieru woskowanego, wiór, słomy, piór. Pająkami zdobiono powały izb szczególnie przed świętami, a kwiatami upiększano nie tylko ściany, święte obrazy i ołtarzyki domowe, ale także m.in. przydrożne krzyże i kapliczki, wnętrza kościołów, wieńce dożynkowe, rózgi weselne, palmy wielkanocne, uprzęże końskie.
Jarmark Jagielloński
Od 14 do 16 sierpnia 2015 roku
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Lublin