Być może to lata spędzone na spoglądaniu przez rozdarcie w formie UPO w płótnach profesora i obserwowanie mistrza przy pracy doprowadziły Kowalika do tego, że zapragnął portretować nie tylko rozmontowywanie obrazu (Powidok w pracowni) i jego rekonstruowanie, widok z drugiej strony, ale także, i zasadniczo, proces odbioru dzieła sztuki. Na przykład w serii Faza lustra, z postaciami z Profanacji hostii Ucella (1264) uchwycony jest moment identyfikacji (Wchłaniani), lub pełnej bojaźni kontemplacji (Faza lustra), jak tłumaczy ją Lacon. Te wycinki lub kradzione motywy z innych obrazów są odtwarzane na świeżym terytorium, a zatem relacje między nimi są testowane na nowo w obrębie kosmologii malowanego świata Kowalika. Bitwa pod San Romano kontrastuje motywy z innego obrazu Ucella z pionową, tęczową siatką Kowalika, stanowiącą zaskakujące tło wyraźnie inspirowane mistrzowską precyzją cienia, barwy i temperatury z obrazów jego profesora. Podobnie postać i dzban z obrazu Ingres’a Źródło są ożywione powodzią świetlistej barwy, łagodzącą surowość oryginału i sprytnie kwestionującą związek między obfitością, a jej brakiem. Tym razem, powtórzona tęczowa siatka jest pozioma. Nawet proste kontrasty Kowalika rezonują, jak np. Kolorowe pudełko na śniegu, gdzie podstawowy pejzaż zimowy ulega odmłodzeniu przy pomocy pudełka z charakterystycznego dla Kowalika kodu kreskowego świetlistych kolorów. Te dziwne, czy intrygujące kombinacje nie sprawiają, że obrazy Kowalika lub jego własny malarski świat stają się mniej wiarygodne lub rzeczywiste. Również nie uciekają one w mdły autorefleksyjny postmodernizm. Tak jak w przypadku twórczości profesora Wsiołkowskiego, reprezentują wyżyny wysiłku twórczego, ten chwalebny cios w prawdę i kłamstwo.
Adam Wsiołkowski – urodził się w 1949 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom w 1973 roku. W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 roku tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa. W latach 1996–2002 był dziekanem macierzystego Wydziału. W latach 2008–2012 był rektorem ASP. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę projektową. Jest autorem cyklów malarskich Matnia (od 1972); Zjawisko (od 1974); Miasto nieznane (od 1979); Autoportret (od 1979); Obecność (od 1984); Felek i ja (od 2003). Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie. Uzyskał ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu, w tym w 1991 roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w roku 2012 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego.
Marcin Kowalik – urodził się w 1981 roku w Zamościu i jest absolwentem tamtejszego Liceum Plastycznego. W latach 2001–2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Pod jego kierunkiem w 2009 zdobył stopień doktora. Obecnie jest asystentem w jego pracowni. Uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance’u. Działa jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. Autor cyklów malarskich Przestrzeń podróży (od 2006); Pejzaż w pudełku (od 2007); Michał (od 2007); Nieznane królestwo (od 2008); Back to basics (od 2010); Faza lustra (od 2011). Kowalik znajduje się w czołówce plebiscytu „Rzeczpospolitej” – Kompas Młodej Sztuki.
Tekst: James Hopkin
Wystawa 66/33. Adam Wsiołkowski, Marcin Kowalik
Od 16 września do 14 października 2015 roku
Wernisaż: 16 września 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Stalowa
Warszawa