Wystawa Grafika gra sztuki została przygotowana przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Doroty Folgi-Januszewskiej, kuratora projektu.
Premierowa odsłona ekspozycji odbyła się w Galerii Salon Akademii w warszawskiej ASP, w październiku 2014. Następne edycje, w odmiennie aranżowanych przestrzeniach, prezentowane były w Muzeum Narodowym w Szczecinie (12 lutego – 5 kwietnia 2015) i Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem (12 kwietnia – 4 maja 2015).
Pokaz obejmuje około 150 obiektów – matryc do wielu technik graficznych: od najstarszego drzeworytu aż do form współczesnych, na przykład instalacji multimedialnych. Zasadniczym celem wystawy jest […] przedstawienie pierwszego etapu pracy nad dziełem: począwszy od zamysłu i koncepcji poprzez kształtowanie matrycy aż do samego procesu artystyczno-warsztatowego, prowadzącego do powstania odbitki – czyli etapu obrazującego „niezwykłość graficznego myślenia”.
Ekspozycję tworzą dzieła kilku pokoleń warszawskich grafików związanych ze środowiskiem Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie Akademii Sztuk Pięknych. Są to zarówno uznani już mistrzowie polskiej grafiki: Edmund Bartłomiejczyk, Władysław Skoczylas, Tadeusz Makowski i Andrzej Jurkiewicz, jak i twórcy działający współcześnie: Andrzej Węcławski, Błażej Ostoja-Lniski, Mateusz Dąbrowski i Maciej Januszewski.
Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz matryce stanowiące własność artystów. Ekspozycję wzbogacają prace ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy […].
Bydgoska edycja wystawy zaistniała w szerszym kontekście polskiej sztuki graficznej, jest bowiem prezentowana równocześnie z retrospektywną ekspozycją Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku, włączoną do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2015, stanowiącą trzecią część cyklu wystaw graficznych. W cyklu tym zaprezentowano wcześniej Wielość w jedności. Drzeworyt w Polsce po 1900 roku (2009) oraz Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku (2012). Na tych ekspozycjach zagadnienia warsztatowe stanowią jeden z zasadniczych problemów, tak więc wystawa Grafika gra sztuki wpisuje się w zakres tematyczny całego programu i muzealne działania w dziedzinie wystawiennictwa polskiej grafiki nowoczesnej i współczesnej. Program ten jednocześnie upowszechnia i promuje piękną, lecz trudną i wciąż zbyt mało znaną sztukę graficzną.
Barbara Chojnacka
Grafika gra sztuki
Kurator: Dorota Folga-Januszewska
Od 26 września do 6 grudnia 2015 roku
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy