Dr Lakra i Laureana Toledo są artystami wizualnymi z Meksyku. W 2014 roku postanowili nakręcić film o początkach kultury punk w mieście Meksyk. Odwiedzili swoich przyjaciół i archiwa w celu skonstruowania narracji, która przedstawiłaby to złożone zjawisko w szerszym, społeczno-ekonomicznym kontekście. Wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław po raz pierwszy prezentuje fragmenty powstającego dokumentu, fotografie oraz ulotki, fanziny i winyle, które niegdyś wypełniały alejki targu El Tianguis del Chopo ‒ głównego punktu wymiany nagrań muzycznych oraz miejsca debaty dotyczącej zmian zachodzących w konsekwencji zniszczeń wywołanych w mieście przez trzęsienia ziemi 19 i 20 września 1985 roku.
Oddolna solidarność i niezgoda na zastany porządek, tak charakterystyczne dla postawy punk, stały się kluczowym warunkiem przetrwania w mieście, w których katastrofa naturalna odsłoniła nadużycia władzy, oszustwa budowlane, korupcję i brak szacunku dla ludzkiego życia.
Wystawa ukazuje także ambiwalencję punka, który, jako moda, w oczach artystów uosabia kulturową kolonizację nadchodzącą z Zachodu, niemniej jednak jako postawa jest fundamentem sprzeciwu wobec podziału na centrum i peryferie. Tytuł „Punxdefectuozoz” odnosi się także do niedoskonałej jakości prezentowanych materiałów, jak np. nieostrość fotografii.
Skupienie się na wadach pozwala na podkreślenie odrębności doświadczenia punka meksykańskiego od punka brytyjskiego, który został profesjonalnie i skrupulatnie zarejestrowany przez telewizję, przemysł muzyczny i prasę popularną.
Postawa punk stanowiła integralną część zachodzącego w latach 80. procesu emancypacji. Punk w końcu lat 70. stał się narzędziem sprzeciwu wobec establishmentu w Wielkiej Brytanii, skąd wywierał wpływ na resztę świata jako moda i postawa, ulegając lokalnym modyfikacjom. Podczas gdy pewne elementy stylu, jak dżinsowa bądź skórzana kurtka (jeśli była możliwa do znalezienia), piercing czy tatuaż, pozwalały na bardziej lub mniej pogłębioną identyfikację z ruchem, duch nonkonformizmu i samodzielności inicjował długofalowe zmiany w organizacji życia artystycznego i społecznego w najróżniejszych punktach świata. Dr Lakra i Laureana Toledo podkreślają dwuznaczność tego wpływu. Moda jest dla nich elementem zachodniej, kulturowej kolonizacji, natomiast punkowa postawa esencją sprzeciwu wobec dominacji relacji między centrum a peryferiami – pisze w katalogu do wystawy jej kuratorka, Sylwia Serafinowicz.