Zawartość wystawy ma szansę wybrzmieć znacząco we Wrocławiu, który również przeżył wstrząs polityczny i społeczny w momencie wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 i w odpowiedzi na niego miasto stało się kluczowym miejscem kultury undergroundowej i punk.
Charakterystyczna dla muzyki punk postawa oddolnej, międzyludzkiej solidarności oraz buntu wobec zastanego porządku stała się kluczem do przetrwania w zniszczonym mieście. Dr Lakra i Laureana Toledo przedstawiają ten rozdział w historii Meksyku za pomocą filmu. Sami, będąc uczestnikami tej sceny, nakręcili wywiady z jej kluczowymi postaciami i zebrali archiwalia. Wystawa w Muzeum Współczesnym jest raportem z podróży, którą odbyli. Prezentuje ona fragmenty powstającego dokumentu, fotografie oraz ulotki, fanziny i płyty, które w latach 80. wypełniały alejki pchlego targu El Tianguis Cultural del Chopo, głównego miejsca wymiany i dyskusji na temat zachodzących zmian. Tytuł wystawy, PUNXDEFEKTUOZOZ, nawiązuje do defektów przedstawionych materiałów (choćby nieostrość zdjęć), które w przedstawionej historii pozwalają dostrzec odrębność wobec punka brytyjskiego rzetelnie zarejestrowanego przez oficjalną telewizję, przemysł płytowy i popularne gazety – opisuje twórczość artystów Sylwia Serafinowicz.
W dniu wernisażu o godzinie 18.00 odbędzie się rozmowa Any Punk Thrasher z Laureaną Toledo.
Dr Lakra (Jerónimo López Ramírez) – urodził się w 1972 roku w Meksyku. Jest uznanym artystą tatuażystą mieszkającym w Oaxaca w Meksyku. Praktykuje w dziedzinie wielu mediów: rysunku, malarstwa, tatuażu, murali i asamblażu. Działania Lakry są swobodne i często obrazoburcze. Artysta eksploruje przenikanie się życia i śmierci, a także tak zwanej kultury wysokiej i niskiej, powołując tym samym do życia przedstawienia, które jednocześnie przyciągają i odpychają. Zainteresowanie Lakry przenoszeniem motywów popularnych i wernakularnych do wyabstrahowanego świata sztuki wysokiej prowokuje zakwestionowanie idei smaku i kultury, dobra i zła, cywilizacji i barbarzyństwa. Mimo że artysta odwołuje się do ciała i pożądania w bardzo dosłowny sposób, jak w przypadku portretów dawno nieżyjących modelek, charakteryzujących się prowokacyjną i czasami agresywną seksualnością, jego praca wykracza poza dosłowną rzeczywistość ciała, krwi i seksu w stronę metafory.
Ana Punk – członkini grupy CHAPS. Była członkinią punkowej grupy Virginidad Sacudida (Shaked Virginity) i aktywnie współpracowała z Ruchem Zapatystów w Chiapas. W 1991 roku na podstawie historii swojego życia napisała scenariusz i wystąpiła w filmie Alma Punk (reż. Sarah Minter). Jest założycielką takich zinów, jak Cambio Radical, Fuerza Positiva i Amor y Rabia.
Thrasher – muzyk, członek najbardziej rozpoznawalnych zespołów punkowych w Meksyku – Masacre 68 i Atoxxxico, oraz wielu innych. Założyciel wytwórni Puro Pinche ruido (Just Fucking Noise) oraz miejsca wymiany kaset i winyli w Mexico City – Bazar del Vinil, Cassette y Camiseta arrumbada. Brał udział w projekcie Anarquist Library oraz wydawał takie fanziny, jak Cambio Radical, Fuerza Positiva i PPR. Obecnie gra z grupami Cthulhu, Cacofonia i AK 47.
PUNXDEFEKTUOZOZ. Work in progress
Od 9 października do 23 listopada 2015 roku
Wernisaż: 9 października 2015 roku, godz. 19.30
Kuratorka: Sylwia Serafinowicz
Wystawa zrealizowana we współpracy z Agencia Mexicana de Cooperación Internacional para el Desarrollo
Muzeum Współczesne Wrocław
Wrocław