Czwartek, 26 listopada
- godz. 17.00 | Dworzec PKP | Wystawa stała – wernisaż nowej odsłony wystawy prac kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
- godz. 19.00 | BWA | Wovoka – koncert
Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Założony w 2012 roku, nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy Ghost Dance. Źródłem twórczości zespołu są poszukiwania łącznika pomiędzy typowym składem rock’n’rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyką indian, muzyka psychodeliczna z muzyką ludojadów z Paupi Nowej Gwineii, bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną.
Skład: Mewa Chabiera – wokal; Raphael Rogiński – gitara; Paweł Szpura – perkusja; Ola Rzepka – organy
Piątek, 27 listopada
- godz. 17.00 | BWA | Sztuka może być tylko swoja. O twórczości Franciszki i Stefana Themersonów – wykład Adriany Prodeus (CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie)
- godz. 19.00 | CSM antresola | Tango Caffe – koncert Quinteto Rapido połączony z wieczorem tanecznym
Zespół Quinteto Rapido w składzie: Piotr Kopietz (bando neon), Marek Polański (skrzypce), Wojciech Rudek (gitara), Andrzej Szwab (kontrabas), Michał Białko (fortepian) to grupa młodych i doświadczonych muzyków. Kwintet prezentuje zróżnicowany program, klasyczne tango argentyńskie oraz kompozycje mistrza, tzw. „tango nuevo” – Astora Piazzolli. Cechą szczególną grupy jest dbałość o autentyczność brzmienia. Tango Caffe to koncert z wieczorem tanecznym, po którym publiczność będzie mogła tańczyć tango pod okiem Agnieszki Stach i Adama Drzewickiego.
Niedziela, 29 listopada, godz. 18.00 | CSM
Słoneczni chłopcy – spektakl w reżyserii Olgi Lipińskiej z udziałem Piotra Fronczewskiego, Krzysztofa Kowalewskiego i Roberta Koszuckiego / Teatr 6. piętro
Słoneczni chłopcy ‒ komedia Neila Simona, pełna zabawnych scen i gorzkich refleksji doczekała się kilku adaptacji telewizyjnych i wystawiana była na wszystkich kontynentach. W realizacji Teatru 6. piętro w rolach emerytowanych komików występują Willy Clark (Piotr Fronczewski) i Al Lewis (Krzysztof Kowalewski) reżyserowani przez Olgę Lipińską. „Słoneczni chłopcy” od wielu lat są skłóceni i pełni wzajemnych pretensji, nie występują na scenie i nie utrzymują ze sobą żadnych kontaktów. Aż do momentu, kiedy nagle pojawi się kusząca propozycja zarobienia dużych pieniędzy i powrotu na szczyty kariery. Żeby to osiągnąć, muszą zapomnieć o wzajemnej nienawiści i wystąpić w jednej ze swoich najśmieszniejszych scenek w popularnym programie telewizyjnym. Ale jak mają to zrobić, kiedy na sam dźwięk głosu partnera reagują atakami niepohamowanej złości?
Po spektaklu w ramach cyklu Spis treści poufnych spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim i jego biograficzną książką Taka zabawna historia.
Poniedziałek, 30 listopada, godz. 16.30 i 18.00 | BWA | Mały ArtFest
Św. Franciszek – spektakl dla dzieci (od 8 roku życia) i rodziców w reżyserii Tomasza Cyza
Opowieść o świętym, który zmęczony życiem pod dyktando rodziców ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia. Ale nawet spotkanie z Wilkiem z Gubbio i założony wspólnie biznes tego szczęścia nie przynoszą. Franciszek musi sam odpowiedzieć na pytanie, czy śmiać się, czy płakać. Spektakl wykorzystuje libretto opery Stefana Themersona Św. Franciszek i Wilk z Gubbio w nowym przekładzie Magdaleny Heydel, a także film Franciszki i Stefana Themersonów (Oko i ucho) oraz muzykę Karola Szymanowskiego (pieśń Św. Franciszek).
Premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca 2015 roku podczas Imienin Jana Kochanowskiego, corocznego święta książki organizowanego przez Bibliotekę Narodową w Warszawie.
- Reżyseria: Tomasz Cyz
- Aktorzy: Bartłomiej Bobrowski, Anna Grycewicz, Mirosław Konarowski, Małgorzata Mikołajczak, Paweł Pabisiak, Jowita Stępniak, Przemysław Stippa, Olga Stokłosa
- Muzyka: Janusz Stokłosa
- Światła: Ewa Garniec
- Kostiumy: Julita Goździk
Wtorek, 1 grudnia, godz. 17.00 | BWA
Dekoracja czy propaganda? O retoryce dekoracji architektonicznych – wykład Alicji Gzowskiej (Królikarnia / Muzeum Narodowe w Warszawie)
Rzeźba architektoniczna to nie tylko dekoracja – często przekazuje też informacje dotyczące roli i znaczenia budynku, ponadto może pełnić funkcję reklamową lub propagandową. Obecnie ignorowana, nierzadko kryje w sobie mniej poważne treści, kuriozalne i ironiczne elementy oraz ozdobniki kontrastujące z jej powagą. Ten temat przybliży Alicja Gzowska – kuratorka wystawy Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna 1918–1970 (czerwiec–październik 2015, Królikarnia / Muzeum Narodowe w Warszawie). Alicja Gzowska jest także autorką książek dotyczących architektury – Szesnaście żelbetowych kwiatów o dworcu kolejowym w Katowicach oraz P2. Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka (pod red. Alicji Gzowskiej i Lidii Klein). Te wątki pojawią się także na wykładzie.