„Dybuk” to pojęcie wywodzące się z żydowskiej mistyki i żydowskich wierzeń ludowych. Jest to złośliwa (lub nieszczęśliwa) dusza, która wiąże się z żyjącymi, przejmując ich osobowość. Do historii światowego teatru dybuk przeszedł za sprawą Sz. An-skiego (wł. Szlojme Zajnwela Rapoporta), który w roku 1914 opublikował swoją „legendę dramatyczną” Na pograniczu dwóch światów. Dybuk. Sztuka doczekała się wielu przekładów na całym świecie, realizacji teatralnych, adaptacji operowych i filmowych.
Celem projektu Dybuk. Na pograniczu dwóch światów jest zaprezentowanie publiczności scenicznych i filmowych dziejów sztuki An-skiego oraz próba wielopłaszczyznowego przybliżenia pojęcia dybuka i jego obecności w różnych sferach nie tylko żydowskiego życia. Przygotowywany w ramach projektu program edukacyjny ma w założeniu promować zachowania i postawy służące tolerancji i wzajemnemu zrozumieniu.
Uroczyste otwarcie wystawy Dybuk. Na pograniczu dwóch światów zaplanowano na 19 listopada. Wybór tego dnia nie był przypadkowy, mija wtedy bowiem 250 lat od pierwszego przedstawienia zespołu aktorów polskich, stworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Data ta uważana jest za początek dziejów Teatru Narodowego, a jednocześnie za początek polskiego teatru publicznego.
Jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszącym wystawie jest dwudniowa konferencja naukowa, która będzie miała miejsce 19 listopada w Muzeum Narodowym w Gdańsku – Oddziale Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) oraz 20 listopada na Uniwersytecie Gdańskim.
Kurator wystawy: Mieczysław Abramowicz
Dybuk. Na pograniczu dwóch światów
Otwarcie: 19 listopada 2015 roku, godz. 17.00
Od 20 listopada 2015 roku do 31 stycznie 2016 roku
Oddział Sztuki Nowoczesnej / Dział Teatralny
Muzeum Narodowe w Gdańsku