Inspiracją do najnowszej serii obrazów Agaty Nowosielskiej stała się lektura książki Mieke Bal Quoting Caravaggio. Preposterious history. Artystka odnalazła w niej odniesienia do deleuzjańskiej figury fałdy, ujawniającej się w pracach takich artystów jak choćby Ken Aptekar. Dla Nowosielskiej fałda to poskładana wielość czy wielowymiarowość, struktura „nieregularna jak barokowa perła, wykrzywiona jak twarz Meduzy Caravaggia, będąca obfitością, przekwitaniem świata konsumpcji, a zarazem targanym hybrydowymi wojnami spektaklem na ekranach telewizorów”.
Jej obrazy są pełne wewnętrznych sprzeczności. Geometryczne struktury przenikają się z szeroko rozmazanymi, na pół figuratywnymi, na pół abstrakcyjnymi gęstymi przedstawieniami kwiatów i ornamentów. Artystka pracuje zarówno na niewielkich formatach, przypominających ozdobne, kosztowne drobiazgi, jak i na dużych dwumetrowych płótnach, dających jej możliwość użycia szerokiego gestu za pomocą pędzla i grubych pokładów farby. Jej malarstwo ociera się o kamp, a ten bliski jest stylistyce historycznego baroku. Jest w tych obrazach i przesada w stylu Jeffa Koonsa, sztuczność barokowych wnętrz, multiplikacja motywów i teatralność.
W Barok to wystawa o przesadzie i sztuczności, to show konsumpcji, pełen złota, ornamentów, które przenikają się ze śmiercią ukrytą za rozkładem materii. To malarstwo podszyte kampową stylistyką i przewrotnością form – mówi o swych obrazach Agata Nowosielska.
Agata Nowosielska urodzona w 1982 roku w Gdyni jest malarką, kuratorką i autorką tekstów o sztuce. Gdańską ASP ukończyła w 2006 r. dyplomem w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin i Jarosława Baucia. Jest absolwentką Hochschule für Künste Bremen w klasie Yuji Takeoka oraz Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ze Stocznią Gdańską i Młodym Miastem związana od 2004 roku, od czasu debiutu w Eksperymentalnej Galerii eksperymentalnej Sztuki Klosz Art Jakuba Bielawskiego i wystawy indywidualnej w Kolonii artystów Sylwestra Gałuszki i Mikołaja Roberta Jurkowskiego. Obecnie jest kuratorką współpracującą z gdańskim Klubem Żak, CSW Łaźnia oraz Gdańską Galerią Miejską.
Nowosielska została laureatką Bremerkunstipendium (2007), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2010, 2014), międzynarodowego projektu Close Stranger (realizowanego we współpracy z CSW Łaźnia, 2013–2014), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury (2014) oraz stypendium Fundusz Mobilności 2014. W międzynarodowym konkursie Bilder retten Bücher organizowanego przez Narodową Bibliotekę w Wiedniu zdobyła II nagrodę.
Na liście najważniejszych wystaw indywidualnych prezentujących prace Nowosielskiej znajdują się:
- Wczoraj–dziś–jutro, Kolonia Artystów, Dolna 4, Dolne Miasto, Gdańsk, kuratorzy: S. Gałuszka, M.R.Jurkowski (2014);
- Domino, Galerie Herold, Bremen, kurator: N. Bauer (2014).
Wśród wystaw zbiorowych znalazły się między innymi:
- Close Stranger, Kłajpeda, Gdańsk , Kaliningrad (2013–2014);
- IV Festiwal Narracje – I am a tourist here myself, Gdańsk, kuratorka: J. Woszczenko (2012);
- Pożegnanie z bajką, Studio BWA, Wrocław;
- Cudokracja, Modelarnia przy Instytucie Sztuki Wyspa, Gdańsk;
- 8 Konkurs im. Eugeniusza Gepperta Wrocław, Wydział Remontu, Instytut Sztuki Wyspa, Jeune Creation Centquatre, Paryż;
- Baltic Sea Days, Saint-Petersburg, Rosja.
Jako kuratorka organizowała liczne wystawy m.in.:
- Letni Nieletni (Summer of Youth), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2010);
- Widok,Katarzyna Krakowiak, Klub Żak, Gdańsk (2011);
- Plakaty, Małgorzata Będowska, Klub Żak, Gdańsk (2011);
- Paradise Lost, z cyklu Dialogi, Gdańska Galeria Miejska (2012);
- Greetings from eternity, Patrycja Orzechowska, Klub Żak, Gdańsk (2012);
- Nie oczekuj zbyt wiele Anna Orbaczewska- Niedzielska, Klub Żak, Gdańsk (2013);
- Beautiful World, Anna Witkowska, Klub Żak, Gdańsk (2013).
W 2015 roku Nowosielska bierze udział w wystawie zbiorowej Exporting Gdańsk w ramach 3 Zabreb Biennale (Biennale Malarstwa).
Agata Nowosielska | W barok
Od 13 listopada 2015 roku do 3 stycznia 2016 roku
Gdańska Galeria Miejska
Gdańsk