Na retrospektywnej wystawie Wojciecha Fangora znajdą się rzeźby, instalacje i obiekty przestrzenne. Fangor należał do grona najwybitniejszych polskich artystów, debiutujących tuż po II wojnie światowej. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1949 roku w Klubie Młodych Artystów i Naukowców.
Wojciech Fangor w ciągu swojej kariery tworzył posługując się różnymi mediami – od malarstwa, grafiki, przez architekturę, rzeźbę, aż po scenografię i instalacje.
W rozmowie z kuratorem wystawy Stefanem Szydłowskim w 2005 roku mistrz mówił: „Niepewność wydaje mi się bliższa istoty niż pewność (…). Musi być zdziwienie, musi być ciekawość, musi być niepewność i musi być otwartość na przyszłość”. To przekonanie owocowało nieustannym poszukiwaniem.
Wojciech Fangor należy do wielkich kontynuatorów tradycji modernizmu i awangardy. Współtworzył Polską Szkołę Plakatu. Fangor malując oraz tworząc struktury przestrzenne, jednocześnie refleksyjnie interpretował własne dokonania – rezultatem tego była koncepcja Iluzyjnej Przestrzeni Pozytywnej. W 1970 roku artysta miał indywidualną wystawę w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, gdzie prezentowano jego malarstwo nawiązujące do op-artu.
Fangor po przełomowej Wystawie wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 2005 roku penetruje przestrzeń świata sztuki i obecności w nim własnego dorobku. Artysta był prekursorem sztuki w przestrzeni publicznej.
Kapitalne znaczenie dla jego twórczości miała instalacja Studium przestrzeni stworzona razem ze Stanisławem Zamecznikiem i pokazana w Salonie Nowej Kultury w Warszawie w 1958 roku. Uważa się ją za pierwszy w sztuce światowej environment, pokazany przed realizacjami artystów amerykańskich. Był on konsekwencją wcześniejszej współpracy artysty z architektami – Stanisławem Zamecznikiem, Oskarem Hansenem, Zbigniewem Ichnatowiczem i Jerzym Sołtanem. „Kilka obrazów odpowiednio usytuowanych powoduje kilka wzajemnie przenikających się stref przestrzennych, wytwarzając nastrój odmienny od nastroju każdego obrazu z osobna” – pisał Fangor.
Po 10 latach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ponownie prezentuje sztukę Wojciecha Fangora. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć prace rzeźbiarskie i przestrzenne tworzone przez artystę od 1948 roku aż do czasów współczesnych. Wśród nich znalazły się projekty graficzne stworzone dla warszawskiego metra, które doczekały się realizacji mimo licznych perturbacji oraz cykl Sygnatury, z których jeden przykład znajduje się w parku rzeźby w Orońsku.
Wojciech Fangor, Trzy przestrzenie
Od 7 listopada 2015 roku do 6 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 7 listopada 2015 roku, godzina 14.00
Kurator: Stefan Szydłowski
Współpraca: Eulalia Domanowska
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Centrum Rzeźby Polskiej
Orońsko