Muzyczne święto Puław przyciąga artystów z różnych stron świata. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu swój kraj reprezentować będą muzycy nie tylko z Europy, ale także z Ameryki czy Azji. Przedstawicielką Japonii na Wszystkich Stronach Świata będzie znakomita pianistka Mamiko Ueyama, która swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku trzech lat. Ukończyła Akademię Muzyczną w Osace (Japonia), jest laureatką nagród specjalnych Konkursu Japońskiego Stowarzyszenia Pianistów Pedagogów JPTAK (1993) i Koncertu Młodych Talentów w Japonii za wykonanie utworów Karola Szymanowskiego (1994). Jej ulubionym kompozytorem jest nasz rodak – Fryderyk Chopin.
Reprezentantami Indii jest trzech członków zespołu Saagara: Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja. Skład grupy uzupełnia polski klarnecista i kompozytor – Wacław Zimpel. W repertuarze zespołu odnaleźć można zarówno utwory karnatyckie, jak i ich oryginalne kompozycje. Podstawą muzyki stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich. Amerykę odkryjemy natomiast dzięki polsko-amerykańskiemu projektowi, w którego skład wchodzą muzycy zespołu Hidden World wraz z Moriah Woods – wokalistką pochodzącą z wysokich gór Kolorado. W czerwcu 2015 roku miała premierę ich debiutancka płyta The Feral Trees. Na ich koncercie usłyszymy alternatywny, akustyczny folk połączony z mocnym metalowym brzmieniem.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert sekstetu, który zdobył dwie nagrody Fryderyki 2015. ProMODERN wykonuje muzykę sakralną (w tym „papieską”) i utwory młodych polskich kompozytorów, przy czym nie obawia się zarówno twórczości awangardowej, jak i rozrywkowej. To jedyna grupa wokalna w Polsce, która specjalizuje się w muzyce współczesnej. Tworzą ją wykształceni muzycy, śpiewacy-soliści występujący na deskach teatrów w Polsce i na świecie. Współpracują z najlepszymi polskimi kompozytorami, koncertują dla wielu krajowych instytucji. ProMODERN udowadnia, że muzyka współczesna może być jednocześnie ambitna, piękna i przyjemna w odbiorze. Repertuar sekstetu obejmuje dzieła muzyki klasycznej, a także najnowsze kompozycje. Ich debiutancki album Where are you. Pieces from Warsaw zdobył dwie nagrody Fryderyk 2015, m.in. w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Statuetkę otrzymała również płyta Musica Sacra 5 zawierająca Responsoria Tenebrae Pawła Łukaszewskiego wykonane przez sekstet.
Ważnym elementem programu są prawykonania. W poprzednich edycjach puławskiego festiwalu swoje prawykonania miały miejsce kompozycje Włodka Pawlika (II Koncert fortepianowy, 2013) i Janusza Grzywacza (Koncert na wiolonczelę, orkiestrę smyczkową i elektronikę, 2014). Tegoroczną edycję Festiwalu Wszystkie Strony Świata zainauguruje prawykonanie utworu na orkiestrę symfoniczną i sekstet wokalny Z każdą chwilą i stałością Marcina Partyki.
Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest Adam Klocek, dyrygent i wiolonczelista, laureat muzycznego Oscara – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jednym z najbardziej obiecujących dyrygentów swojego pokolenia.
6. Puławski Festiwal Muzyczny Wszystkie Strony Świata
Od 7 do 13 listopada 2015 roku
Organizator: Stowarzyszenie Dwa Brzegi
Puławy