LISTA SPONSORÓW:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne to najstarsze i największe wydawnictwo muzyczne w Polsce – w tym roku świętuje 70-lecie działalności. Specjalizuje się w wydawaniu utworów kompozytorów dawnych i współczesnych, a także leksykonów, książek, audiobooków i pozycji pedagogicznych. Z publikacji oznaczonych charakterystycznym żółtym logo korzystają uczniowie, nauczyciele, liczni melomani, a także zespoły, orkiestry i filharmonie.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, którego siedziba mieści się w dawnej fabryce Oskara Schindlera, prezentuje twórczość współczesnych artystów. Obecnie można tam zobaczyć dwie ekspozycje stałe – Kolekcje MOCAK-u oraz Bibliotekę Mieczysława Porębskiego – a także kilka wystaw czasowych. Muzeum organizuje również bezpłatne warsztaty.
Muzeum Współczesne Wrocław wystawia, popularyzuje i gromadzi zbiory sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. Prowadzi regularny program debat, wykładów, konferencji naukowych, projekcji filmowych, interdyscyplinarnych projektów społecznych, a także warsztatów dla dzieci i dorosłych. Samodzielnie realizuje projekty naukowe mierzące się z problemami współczesności.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest jednym z najstarszych polskich muzeów. Gromadzi obiekty kultury materialnej związane z dziejami politycznymi i gospodarczymi miasta, sztuką, a także tradycją i zwyczajami mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych do dziś. Obecnie liczy 14 oddziałów, wśród których najbardziej znane to Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Podziemia Rynku, Pałac Krzysztofory i Apteka pod Orłem.
BWA Galeria Miejska w Tarnowie zajmuje się prezentacją klasyki polskiej sztuki współczesnej, sztuki polskiej ostatnich lat oraz tarnowskiego środowiska artystów. Każdego roku BWA jest organizatorem ponad 60 wystaw i zdarzeń artystycznych, realizowanych nie tylko w Tarnowie, ale też w innych galeriach w Polsce i za granicą. BWA prowadzi również programy badawcze dotyczące tożsamości miasta i dziedzictwa kultury współczesnej.
Siedzibą Galerii Sztuki Wozownia jest zabytkowy budynek – dawna pruska wozownia artyleryjska – którego charakterystyczna przestrzeń pozwala na realizację nietypowych projektów. Wozownia dużo uwagi poświęca problemowi ciała i cielesności w sztuce, a w ostatnich latach także fotografii jako medium ciągle jeszcze nieoczywistemu. Pokazuje prace znanych artystów, ale przede wszystkim jest miejscem prezentacji młodych talentów.
Galeria Miejska we Wrocławiu działa od 1991 roku, prezentując polską i zagraniczną sztukę. Jednym z najważniejszych celów Galerii jest promowanie sztuki rodzimej, a w szczególności wrocławskich twórców poza granicami kraju. Dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest Mirosław Jasiński, historyk sztuki, dyplomata i twórca filmów dokumentalnych.
Centrum Kultury w Lublinie jest jedną z najprężniej działających jednostek kulturalnych na Lubelszczyźnie. Szerokie pole działania instytucji obejmuje realizację i prezentację projektów artystycznych, pracę warsztatową oraz działania w zakresie edukacji i upowszechniania kultury. Instytucja jest organizatorem najważniejszych lubelskich festiwali teatralnych, filmowych, muzycznych i edukacyjnych.
Nakładem Wydawnictw Grupy PWN ukazuje się ponad 500 tytułów rocznie. To przede wszystkim publikacje dostarczające wiedzy z nauk ścisłych, ekonomii, zarządzania, informatyki, psychologii i medycyny, jak również przewodniki turystyczne, literatura podróżnicza oraz literatura faktu. Dodatkowo PWN zajmuje się organizacją konferencji, sympozjów, szkoleń i warsztatów dla kadry naukowej, wykładowców i profesjonalistów.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest jedną z największych uczelni artystycznych w Polsce. Współpracuje z wieloma zagranicznymi placówkami naukowo-dydaktycznymi, bierze udział w programach międzynarodowych, krajowych i lokalnych. Organizuje duże imprezy cykliczne. Absolwenci i pedagodzy ASP są często postrzegani jako najwybitniejsi w kraju artyści w swych dziedzinach, zyskując nierzadko międzynarodową renomę.
Małopolski Instytut Kultury promuje i twórczo wykorzystuje zasoby kulturowe Małopolski, dając mieszkańcom regionu możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze. Tworzy autorskie projekty, mające na celu wzmocnienie tożsamości regionalnej Małopolan. Zajmuje się edukacją dotyczącą dziedzictwa kulturowego Małopolski, w tym dziedzictwa mniejszości narodowych i etnicznych.
Warner Music Poland to polska filia jednej z największych wytwórni płytowych na świecie. Dla koncernu Warner nagrywają swoje utwory giganci współczesnej muzyki tacy jak: Madonna, Eric Clapton, Red Hot Chilli Peppers, Fleetwood Mac, R.E.M czy Enya. W Polsce WMP pojawiła się w połowie lat 90. XX wieku.
Głównym celem Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest upowszechnianie kultury oraz współpraca na tym polu z innymi krajami, w szczególności państwami basenu Morza Bałtyckiego. Wśród realizacji NCK znajdują się projekty muzyczne, literackie, naukowe, filmowe, wystawy, działania interdyscyplinarne, warsztatowe, akcje kulturalne i społeczne, jak również działalność wydawnicza.
Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych w Polsce. W 7 oddziałach prezentuje zarówno sztukę dawną (pochodzącą ze zbiorów Muzeum Miejskiego i Muzeum Rzemiosł Artystycznych), jak i nowoczesną. Gromadzi zbiory etnograficzne (meble, sztukę i rzemiosło ludowe), fotografię historyczną i artystyczną, eksponaty patriotyczne związane z historią Mazurka Dąbrowskiego, pamiątki szeroko pojmowanej kultury szlacheckiej i teatralia.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazywanych jest kilka wystaw stałych. Prezentują one sztukę śląską od średniowiecza po XIX wiek, jak również sztukę polską i europejską. MNW posiada także jedną z największych kolekcji sztuki nowoczesnej w kraju – składają się na nią dzieła twórców, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju plastyki XX wieku.
Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym z polskich muzeów noszących nazwę „Narodowe” oraz największą instytucją muzealną w Polsce. Posiada kolekcje dzieł sztuki polskiej, europejskiej i światowej, liczny zbiór wyrobów rzemiosła, militariów i tkanin z Zachodu i Wschodu oraz numizmatów. Aktywna działalność naukowa MNK zaowocowała przyznaniem mu w 2010 roku statusu jednostki naukowej, jako jedynemu muzeum w Polsce.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego publikuje około 300 tytułów rocznie, specjalizując się w monografiach naukowych i podręcznikach akademickich. Wydaje również ponad 30 czasopism naukowych. W wielu prestiżowych seriach prezentuje oryginalne prace autorów polskich oraz przekłady kluczowych publikacji autorów zagranicznych.
Dziękuję za wszechstronność, informacje z różnych miejsc w kraju, rzeczowość.
Wychowałem się na tygodnikach kulturalnych (nie tylko bieżących, także bibliotecznych przedwojennych) i teraz bardzo mi ich brakuje. Dzięki Waszemu serwisowi poczułem się znacznie lepiej poinformowany. Nie ustawajcie!
Życzę tysiące wspaniałych wiadomości…
Dobrze, e istnieje taki magazyn, który informuje o ciekawych wydarzeniach ze świata szeroko pojętej kultury. O wielu wydarzeniach nie wiedziałabym gdyby nie Wasz portal. Powodzenia w Nowym Roku.
Bez Was trudno byłoby to wszystko ogarnąć. Tak trzymać!
z Zainteresowaniem czytam Wasze wiadomości,zastanawiam na jakiej zasadzie dokonujecie wyboru,jakie są kryteria? pozdrawiam i zyczę wielu odbiorców.
Bardzo dobrze prowadzony portal, dzięki któremu można trzymać rękę na pulsie wydarzeń kulturalnych i czerpać dużo wiadoności
Pozdrawiam Zespół ,życząc dużo zdrowia .
Dobrze,że istnieje taki portal.Bez Was na pewno omineloby mnie wiele interesujacych wydarzen,informacji.Tak trzymać- wszystkiego dobrego 🙂