Twórczość Krzysztofa Gliszczyńskiego jest nieustannym procesem cyrkulacji malarskiej materii. Z czasem ów proces staje się coraz bardziej transmedialny: artysta sięga bowiem po potencjał wideo, kreuje obiekty i instalacje, a mimo to wciąż pozostaje w obrębie malarstwa.
Tytułowa synergia objawia się zatem nie tylko w każdym dziele z osobna, lecz również w relacji do kompatybilnego stosowania poszczególnych mediów. Powstaje kosmos, w którym każda drobinka farby znajduje swoje miejsce – od nałożenia na płótno, poprzez zeskrobanie, po ponowne jej nałożenie na płaszczyznę lub pieczołowite złożenie w „Urnie”, krąży w ramach tego artystycznego uniwersum.
Gliszczyński swoją twórczością potwierdza paradoksalną tezę Stephena Melville’a, że malarstwo pozostanie sobą tym bardziej, im bardziej będzie się od siebie oddalać. W przypadku realizacji Gliszczyńskiego, odwołującego się w swojej postawie do filozofii alchemicznej, ogromną rolę odgrywa zatem materia, z której artysta powołuje do życia kolejne prace – interesuje go historia i symbolika kolorów, (meta)fizyka farby jako tworzywa malarskiego, dzięki któremu na płótnie wyłania się nowa realność. Stąd w trakcie pracy nic nie może ulec zmarnotrawieniu, nic nie może zostać utracone, ponieważ materia z czasem gromadzi w sobie własną, indywidualną historię, zapisują się w niej ślady i pamięć pierwotnego użycia, kumuluje się energia poprzednich gestów i poprzednich obrazów. Dlatego od 1992 roku Gliszczyński pieczołowicie zbiera okruchy malarskiej materii, z czcią gromadzone w obiektach nazwanych przez niego Urnami.
W przestrzeni Galerii Wozownia Urny staną się kluczową instalacją zbudowaną na kształt zigguratu, wokół której toczy się dyskurs o malarstwie.
Tekst: Marta Smolińska Krzysztof Gliszczyński. Synergia
Krzysztof Gliszczyński urodził się w 1962 r. W 1987 roku uzyskał dyplom PWSSP w Gdańsku. W latach 1995-2002 założył i był współprowadzącym Galerię Koło w Gdańsku. Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Jego twórczość prezentowana była na 44 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą oraz w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m.in.
- Granice obrazu. Malarstwo w Polsce lat 90, CSW w Warszawie, 1997,
- Spektrum w Museum Ostdeutsche Galerie, Regensburg, Niemcy 1999,
- The same = not the same, the Gaswork Gallery, London , Wielka Brytania, 1999,
- Shanghai in the Eyes of World Artists, Art Museum, Szanghaj, Chiny, 2002,
- Przestrzenie codzienności, Staedtische Galerie im Buntentor, Brema, Niemcy 2003,
- Ewolucja obrazu – Galeria Platan, Budapeszt, 2008,
- Nowe tendencje w malarstwie polskim 2, BWA Bydgoszcz, 2011.
Jest laureatem wielu nagród: Bielska Jesień ’93, XVI Festiwal Malarstwa w Szczecinie ’96, oraz Rektorskie ASP I st. w 2000 roku, II st. w 2003 oraz w 2011 roku. Wygrywał konkursy na pobyty rezydencyjne w Chinach, Francji, Izraelu, Niemczech. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektem, filmem.
Krzysztof Gliszczyński | SYNthesis&enERGY. Obrazy, residua malarskie i wideo
Od 15 stycznia do 21 lutego 2016 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
1 komentarz
Artystyczne dusze bliskie mi sercu 🙂 Gratuluję i głosuję .Pozdrawiam Artystę i siostrę,tak byliśmy kiedyś blisko siebie.