Wystawa Jarosława Modzelewskiego i Marka Sobczyka Tabela. Co? Czym? [Polityka] nawiązuje do zrealizowanego w 2001 r. w CSW Łaźnia projektu Co? Czym? Na wystawie znajdą się prace indywidualne oraz namalowane wspólnie przez artystów w latach 2000–2014.
Jak mówią artyści, tabela jest używana przez nich od 1998 roku, ale plastyczne kategorie i zagadnienia opracowywane były jeszcze w okresie formułowania ćwiczeń i zadań plastycznych w prowadzonej przez nich w latach 1989–2000 Szkole Sztuki.
Tabela powstała poprzez umieszczenie na obu osiach układu współrzędnych tych samych kategorii, nazw, imion, sposobów realizacji, środków plastycznych itd. Co przedstawiamy, czym to uzyskujemy; co czym nawzajem określamy; co za pomocą czego robimy, wykonujemy, realizujemy; co z czym jest w relacji w ramach zadania. Tabela jako rodzaj matrycy, pewnej nieskończonej struktury współrzędnych, rozciąga się w przestrzeni, tworząc zaplecze dystrybucji zagadnień i środków plastycznych, wspomagając analizę, teorię i pracę praktyczną. Tabela pozwala na rozważania teoretyczne, pomaga w inicjowaniu zadań i ćwiczeń, dyskusji (Dyskusja Kuratorów), inicjowaniu obrazów. Losowanie pary kategorii (Co? – Czym?) następuje za pomocą rzutu strzałką albo jako wybieranie pary pasujących kategorii, również możliwe jest dodawanie kategorii, niepozostawianie Tabeli w jej kształcie, robocze jej traktowanie – tłumaczą artyści.
Stąd możliwe rozbudowanie tabeli, przeredagowanie jej na potrzeby wystawy, dodanie słowa „Polityka”, współpraca tego słowa z wieloma kategoriami umieszczonymi w tabeli, możliwe rozciągnięcie kategorii polityki na wiele zagadnień i środków używanych w pracy plastycznej; faktury, mechanizmy, narzędzia związane z polityką określają na nowo używane kategorie i tworzą nowe związki.
Polityka towarzyszy nam jako ważny element naszej pracy od samego początku artystycznej aktywności, bywała traktowana socjotechnicznie i emblematycznie. Istotny jest też termin „polityka” w kontekstach funkcjonowania i zachowań artysty. Na początku lat 80. jej obecność jawna i wyrazista, dziś wydaje się mniej oczywista – to inna polityka, głębiej obecna i inaczej skutkująca. Polityka od początku obecna w Gdańsku zdaje się wyraźnie kształtować wyobrażenie o Polsce, stąd zainteresowanie, zwrócenie uwagi na jej obecność, na samo słowo, możliwą transformację słowa i transformację samej polityki, również na aspekty uprawiania polityki w pracy artysty – wyjaśniają autorzy prac.
Z Gdańskiem związana jest część artystycznych projektów Modzelewskiego i Sobczyka, między innymi te, które powstały podczas ich wspólnego pobytu studyjnego w tym mieście.
Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk są absolwentami Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1982 założyli formację artystyczną GRUPPA, której członkowie (m.in. Ryszard Woźniak, Paweł Kowalewski, Włodzimierz Pawlak, Ryszard Grzyb) reprezentowali popularny w sztuce lat 80. nurt neoekspresjonizmu. Głównym tematem działalności malarskiej, wydawniczej, koncertów i odczytów GRUPPY były ironiczne nawiązania do realiów stanu wojennego.
Modzelewski i Sobczyk od 1984 r., niezależnie od indywidualnej działalności artystycznej, okazjonalnie wspólnie malują wielkoformatowe obrazy, które powstają zawsze poza pracowniami, podczas swoistych „podróży artystycznych”.
Wystawie będzie towarzyszyć publikacja pod redakcją Agnieszki Szewczyk. Podczas otwarcia będą miały miejsce promocja publikacji oraz wykład artystów.
Tabela. Co? Czym? [Polityka]
Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk
Otwarcie: 19 lutego 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2016 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku