Piotr Pasiewicz jest tytanem pracy, niestrudzonym poszukiwaczem, eksperymentatorem i artystą o niezwykłej sile wyrazu. Choć głównym obszarem jego zainteresowań jest grafika, rysunek i malarstwo, nie należy do twórców ograniczonych ścianami pracowni. Gdy tylko nadarzy się okazja, wykorzystuje przestrzenie opuszczonych budynków, basenów, dachów oraz innych miejsc, gdzie może przenieść swoją twórczość na naprawdę duży format.
Miejsca, które napotyka, stają się często scenerią do jego działań o charakterze performatywnym lub realizacji krótkich form wideo. Łódź, w której żyje i tworzy, ma dla niego szczególne znaczenie. Jak sam podkreśla, struktura tego miasta zbudowana jest z silnych kontrastów estetycznych, które dostarczają budulec do jego kompozycji plastycznych.
Wystawa Actus Purus w Galerii Stalowa to pierwsza tak obszerna i złożona prezentacja prac Piotra Pasiewicza w Warszawie. Rysunki, grafiki i obrazy pokazywane na wystawie pochodzą z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych cykli prac Pasiewicza powstałych w latach 2013–2015. Actus purus to dla artysty czysty akt twórczy, rodzaj procesu krystalizacji, który pozwala oczyścić się z treści i obrazów, zalegających gdzieś w podświadomości. Twórczość Pasiewicza może być postrzegana jako ciągła transformacja formy i kształtu; artysta, który przez lata eksperymentów przechodził intensywny proces poznawczy, wchłaniając wszystko na swojej drodze, od paru lat konsekwentnie podąża drogą oczyszczania, poszukiwania tytułowego actus purus.
Przeważają prace z serii Kinetic Matter oraz Mattery Deliverance, które ze względu na swoją cykliczną kontynuacje dają możliwość porównania prac z różnych okresów twórczości artysty. Kinetic Matter to autorska forma grafiki bazującej na linorycie i wzbogaconej o szereg różnorodnych środków wyrazu takich jak rysunek piórkiem, akryl czy tusz. Elementy rysunkowo-graficzne tych prac osadzone zostały w niejednolitej tafli szarości wpadającej niekiedy w czerń, uwypuklając w ten sposób poczucie głębi i bezkresu. Zarówno temat, jak i forma swobodnie nawiązują do kinetycznej teorii materii, zakładającej, że materia składa się z atomów będących w ciągłym ruchu. Ten aspekt bezpośrednio łączy się z filozofią transformacji, przemiany i rozpadu, która jest stale obecna w całej twórczości artysty. W pracach wyczuwalny jest niepokój oraz pewnego rodzaju napięcie, które powodują, że pomimo zamkniętej kompozycji prace mają charakter dynamiczny.
Zupełnie inną formę posiadają obrazy na płótnie z serii Mattery Deliverance, którą artysta tworzy nieprzerwanie od 2013 roku. Prace wyróżnia bardzo intensywny kolor, który dotychczas pojawiał się w twórczości Pasiewicza w niewielkiej ilości, ograniczając się do konkretnych elementów i barw. Wprowadza on do obrazu silny ładunek energetyczny, Bergsonowski élan vital, który dodatkowo rozszerza interpretacje odbiorcy o kolor oraz wszystko, co się z nim kojarzy. Obrazy, podobnie jak grafiki, są połączeniem wielu różnorodnych technik malarskich i rysunkowych, jednak ich struktura jest bardziej dynamiczna, złożona i rozedrgana.
Na wystawie Actus Purus nie zabraknie również rysunków artysty, które stanowią często punkt wyjścia do dalszych rozważań nad formą i są najbardziej pierwotnym elementem wykorzystywanym następnie w grafikach i obrazach. Szczególnie interesującym cyklem rysunków wykonywanych przy pomocy tuszu jest Puls-Impuls, przypominający swoją strukturą ruch gęstej zawiesiny farby wpuszczanej do wody. Podobnie jak w przypadku Mattery Deliverance pomiędzy formami organicznymi Pasiewicz umieszcza kształty geometryczne, które mają uwypuklać opozycje pomiędzy tym, co stałe, i tym, co zmienne, będące w ciągłym ruchu. Opozycje te według artysty wykluczają się nawzajem, jednocześnie nie mogąc bez siebie funkcjonować.
Karol Sikora, kurator wystawy
Piotr Pasiewicz. Actus Purus
Wernisaż: 17 lutego 2016 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 15 marca 2016 roku
Galeria Stalowa w Warszawie