Czy wiecie, kto zaprojektował jeżdżące po Gdańsku tramwaje? Czy wiecie, kto projektuje znane w świecie kolekcje odzieży i biżuterii produkowane przez trójmiejskie marki? Czy wiecie, kto projektuje rozpoznawalne już w całej Europie polskie pociągi? Czy wiecie, kto współuczestniczy w projektowaniu okrętów i jachtów w coraz lepiej radzących sobie polskich stoczniach? Czy wiecie, kto projektuje i produkuje w naszym kraju krótkoseryjne autorskie edycje mebli i elementów wyposażenia wnętrz, prezentowane i nagradzane na największych światowych targach? Czy wiecie kto…?
Ekspozycja pokaże trójmiejskich projektantów i ich dokonania. Większość z nich jest absolwentami gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, choć do udziału w wystawie zaproszeni zostali także absolwenci innych pomorskich uczelni. Pracują indywidualnie jako niezależni projektanci, jak również w dużych interdyscyplinarnych zespołach wraz z inżynierami, menadżerami, handlowcami, bo projektowanie i wdrażanie produktu to działanie zespołowe. Organizatorzy zaprosili także kilku młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę, a ich dokonania zasługują na uwagę.
Wzornictwo przemysłowe jako dyscyplina przynależy do obszaru sztuk wizualnych. W potocznym rozumieniu jego rolę sprowadza się do projektowania wyglądu przedmiotów, do definiowania ich stylistyki. Takie rozumienie nie oddaje jego pełni i szczęśliwie odchodzi już w przeszłość. Tzw. drabina designu (ladder design) ukazuje coraz wyższą pozycję wzornictwa w polskich firmach, jego drogę od całkowitej nieobecności przez styling po traktowanie go jako element procesu wdrażania produktu i strategii. Firmy, które potraktowały design jako element strategii rozwoju, stały się bardziej konkurencyjne i odnoszą spektakularne sukcesy na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Ich wybrane realizacje będą prezentowane na wystawie.
Wernisaż (24 marca) połączony będzie z debatą, w której wezmą udział projektanci – autorzy prac. Poprowadzi ją prof. Czesława Frejlich (ASP w Krakowie).
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty z podstaw projektowania dla licealistów (31 marca, 7 i 14 kwietnia), prowadzone przez wykładowców ASP, z udziałem studentów wzornictwa przemysłowego.
Wszystko, co nas otacza, a co zostało wytworzone przez człowieka, zostało zaprojektowane. Od tego jak zostało to zrobione zależy nie tylko otaczający nas pejzaż wizualny, komfort naszego życia, ale także kondycja kultury i gospodarki. Tam, gdzie spotykają się ludzie z różnych światów, otwarci na siebie i potrafiący się komunikować, rodzą się nowe idee, nowe rozwiązania, nowe wartości.
Prezentowana ekspozycja jest kolejnym dowodem na to, że kultura i gospodarka mogą korzystać wzajemnie ze swoich zasobów i pozytywnie na siebie oddziaływać.
Oddziaływanie/Impact to trzecia wystawa organizowana w murach Zbrojowni Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Oddziaływanie/Impact
Kuratorzy: Jarosław Szymański, Jacek Ryń
Wernisaż: 24 marca 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa otwarta od 24 marca do 17 kwietnia 2016 roku
Zbrojownia Sztuki
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku