Wystawa Tattooed Years / Tatuowane lata obejmuje mocne, przejmujące prace, opowiadające o bólu, władzy, kontroli, przymusie i związanych z nimi emocjach. Prezentowane dzieła ukazują przekrojowo kilkudziesięcioletnią już twórczość austriackiej artystki, w tym słynny film …Remote… Remote… z 1973 roku.
Valie Export to jedna z najważniejszych artystek współczesnych – zajmuje się sztuką wideo, performansem, fotografią, tworzy instalacje, rzeźby i obiekty. Jest pionierką filmu eksperymentalnego, protagonistką feminizmu, artystką krytyczną i politycznie zaangażowaną. Jej prace poruszają problematykę wizerunku ciała kobiecego w kulturze oraz jego relacji ze sferą polityki, doświadczenia czy tożsamości. Pierwsza w Polsce prezentacja twórczości Valie Export – Feminism and creativity – miała miejsce w 1977 roku w Galerii Labirynt w Lublinie.
W latach 60. i 70. artystka była związana z ruchem Akcjonistów Wiedeńskich. W tym okresie tworzyła prace o radykalnej, agresywnej, szokującej wręcz formie. W roku 1967 Waltraud Höllinger (z domu Lehner) porzuciła zdominowane przez mężczyzn środowisko artystyczne, zrezygnowała z nazwiska oraz przybrała pseudonim zainspirowany popularnymi wówczas w Austrii papierosami Smart Export.
W proteście przeciwko patriarchalnej hierarchii własną tożsamość przekształciła w markę Valie Export, a w centrum swoich zainteresowań postawiła zagadnienie obecności kobiecego ciała w przestrzeni publicznej.
W popularnej akcji Touch Cinema (1968–1971) artystka na ulicach europejskich miast nosiła na piersiach zasłonięte kotarą drewniane pudełko, zachęcając przypadkowych przechodniów do dotyku. Działanie to było krytyką medialnego wizerunku kobiety, badało fizyczne i psychiczne granice oraz dekonstruowało seksistowskie ideologie, co jest charakterystyczne dla feministycznej twórczości Valie Export.
Kuratorką wystawy w Galerii Labirynt jest Brigitte Huck.
Valie Export | Tattooed Years / Tatuowane lata
Od 11 marca do 30 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godz. 19.00
Galeria Labirynt w Lublinie