Naukowe opracowanie dzieł zachodnioeuropejskiej grafiki i ich prezentację na specjalistycznych wystawach tematycznych rozpoczął pierwszy Dyrektor Muzeum Narodowego we Lwowie Ilarion Święcicki. Ważnym wydarzeniem dla Lwowa stała się zorganizowana w 1932 roku według jego projektu duża wystawa rysunku XV–XVIII w., na której po raz pierwszy pokazano dziewięćdziesiąt osiem oryginalnych prac ze zbiorów znanego austriackiego kolekcjonera Karola Adolpha Menzla. Kolekcję, która liczy ponad sześćset dzieł, zakupił metropolita Andrzej Szeptycki w czasie jednej ze swoich podróży do Włoch na początku XX w. W tym właśnie czasie rysunek artystyczny zdobył naukowe uznanie jako ważna dziedzina sztuki wizualnej. Uważa się, że częściową identyfikację rysunków z uwzględnieniem pierwotnej identyfikacji kolekcji Menzla, która została dokonana po części na podstawie tylko arkuszy graficznych, przeprowadził właśnie Ilarion Święcicki. Zwrócił on także uwagę na to, iż opisy Menzla bazowały na analizie porównawczej, zrobionej w wiedeńskiej Albertinie, gdzie jest przechowywana ogromna kolekcja prac włoskich mistrzów. Wiadomo również, że przy identyfikacji Święcickiemu pomagał ukraiński malarz, historyk sztuki i literat Światosław Hordyński, który wówczas ściśle współpracował z Muzeum Narodowym i był jednym z organizatorów wystawy w 1932 roku – opisuje historię kolekcji rysunków Muzeum Narodowego we Lwowie Ołena Kis-Fedoruk.
Oprócz nazwisk twórców należących do kanonu historii sztuki na ekspozycji znajdują się dzieła nieznanych artystów. Stanowią one bezcenne źródło umożliwiające zapoznanie się z istotnymi wyznacznikami poszczególnych szkół artystycznych oraz stylów związanych z zachodnioeuropejskim rysunkiem epoki renesansu, baroku i rokoka.
Prezentowanym dziełom odpowiada rozmaitość tematów oraz technik, które różnią się manierą wykonania, charakterem i czasem powstania. Jednak przede wszystkim rysunki te ukazują bogactwo i niebagatelne znaczenie kolekcji Muzeum Narodowego we Lwowie dla światowej kultury i sztuki.
Rysunek XVI–XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie imienia Andrzeja Szeptyckiego
Od 3 marca do 17 kwietnia 2017 roku
Kuratorka: Alicja Młodecka
Zamek Książ (Oddział Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA)
Wałbrzych