Publikacja będzie prezentowana w Łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze (od 22 kwietnia do 22 maja) oraz w Estońskim Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinie i Bibliotece Centralnej w Tallinie (od 1 do 30 listopada).
„Książka Małgorzaty Cackowskiej, Grażki Lange i Anity Wicencjusz-Patyny poświęcona polskiej książce obrazkowej została przez współautorki upodobniona do prac, które opisuje i – podobnie jak one – stanowi komunikat, który przemawia do nas słowami, obrazami i tym, co powstaje na ich styku w wyniku zestawienia obrazów z innymi obrazami i opatrzenia ich komentarzami. I proszę nie traktować tej uwagi jedynie jako zwrotu retorycznego, gdyż w Look! Polish Picturebook! współautorki opracowania ogromny nacisk położyły na to, by za pomocą obrazów pokazać to, co nie zawsze da się opisać i by całość książki skomponować w sposób sprzyjający realizacji tego zadania. […]
Książka Cackowskiej, Lange i Wincencjusz-Patyny jest pozycją cenną i godną polecenia z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jej autorki piszą o książce obrazkowej jako o pewnej organicznej całości, w ramach której tekst łączy się z obrazem w całość, która znaczy inaczej niż poszczególne elementy składowe. Po drugie dlatego, że pisząc, pamiętają o właściwym odbiorcy owych prac i potrafią nam, dorosłym, wskazać, na czym dialog artysty z dzieckiem może polegać. Po trzecie dlatego, że przypominają przeszłość polskiej książki obrazkowej, pokazują jej trwałe oddziaływanie na współczesnych twórców i przeciwstawiają się w ten sposób powtarzanym w ostatnich latach tezom, że książka obrazkowa (z angielska zwana picturebookiem) to zjawisko w Polsce nieznane i docierające do nas dopiero teraz z Zachodu (za zabawne można uznać, że wśród głoszących takie tezy znalazła się także jedna z artystek w książce przedstawianych). Po czwarte dlatego, że umiejętnie przemawiają do nas za pomocą zastawienia i następstwa obrazów, a nie tylko suchym słowem. Po piąte zaś z tego powodu, że książka Look! Polish Picturebook! wypełnia dość istotną lukę w opracowaniach na temat naszych (i nie tylko naszych) książek obrazkowych. I pojawiając się na rynku jako pierwsza, ustanawia pewien wzorzec pisania na ten temat (i pokazywania tego, o czym się pisze), wzorzec znakomity, ale trudny do naśladowania.”
Prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Jerzy Szyłak
Projekt jest realizowany w ramach programu MKiDN: Promocja kultury polskiej za granicą 2016 Promesa.
Look! Polish picturebook!
Od 22 kwietnia do 30 listopada 2016 roku
Ryga, Tallin
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku