Głównym celem wystawy jest przyjrzenie się rytuałom zakorzenionym w religii, tradycji i kulturze. Ekspozycja jest również pretekstem do zadania retorycznych pytań: czy i dlaczego człowiekowi potrzebna jest religia? Jakie jest miejsce duchowości w dzisiejszym świecie? Jakie są codzienne i odświętne praktyki odwołujące się do transcendencji?
Obrzędy jako przejawy duchowości i wiary odgrywają w naszym życiu kluczową rolę, świadcząc o dążeniu do doświadczania kontaktu z Bogiem, Absolutem, Sacrum. Codzienność staje się coraz bardziej świecka, stąd jednym ze sposobów na przywrócenie religijnego i duchowego sensu życia jest rytuał: symboliczna czynność angażująca wyobraźnię, emocje i wewnętrzne przekonania. Poszukiwanie własnego miejsca we wszechświecie jest uniwersalną potrzebą człowieka, spragnionego strawy duchowej, pozarozumowych i metafizycznych przeżyć w powszednim życiu.
Wystawa Obrzędy powszednie i odświętne prezentuje szerokie spektrum modeli rytualnego ludzkiego działania i doświadczania – zarówno w sferze sacrum, jak i w prozie życia. Artyści podejmują m.in. wątki poszukiwania wewnętrznego spokoju i harmonii, pielgrzymki duchowej oraz modlitwy. Wybrane prace odnoszą się do sztuki jako religii oraz świeckich rytuałów wpisanych w życie społeczno-polityczne.
Artyści: Andrzej Dłużniewski, Andrzej Dudek-Dürer, Ryszard Grzyb, C.T. Jasper, Koji Kamoji, Alicja Kochanowska, Aleksander Komarov, Alexey Lunev, Joanna Malinowska, Jacek Malinowski, Tomasz Matuszak, Dorota Podlaska, Danuta Radulska, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Ludgarda Sieńko, Antonina Slobodchikova
Obrzędy powszednie i odświętne
Wernisaż: 15 kwietnia 2016 roku, godz. 19.00
Wystawa otwarta do 26 maja 2016 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, Białystok