Miłość na skraju przepaści to wystawa zgłębiająca transgresyjne, a pomimo to inspirujące strony miłości. Czy jesteśmy w stanie zniszczyć konstrukty inności i wymazać podziały narzucone przez dyskryminację i wysiedlenie? Będące na różnych etapach życia twórczego artystki proponują odmienne perspektywy oraz strategie oporu, ukazując dawne i aktualne problemy w zupełnie nowym świetle.
Za pośrednictwem wypowiedzi i dzieł artystek z Europy Wschodniej pragniemy przyjrzeć się efektom kultury powojennej i obecnej – tym, które wynikają z traumy i wykluczenia społecznego.
Artystki skupiają się również na różnego rodzaju dyskryminacji: ze względu na płeć, orientację seksualną lub pochodzenie etniczne, bądź też tym spowodowanym przesiedleniem kulturowym na skutek bieżących wydarzeń geopolitycznych i gospodarczych w regionie.
I znów myślimy o miłości jako sile sprawczej, jako konstelacji możliwości, różnic, gościnności, nieskończonych dialogów, wspólnych zabaw, bycia z drugim (lub innym), głosów, które zostały uciszone – i o tym, że pozwala ona na zmianę tego, co zmienić można, ale także na to, by tego poniechać.
Denise Carvalho
Artyści: Anna Baumgart (Polska), Milena Dopitova (Czechy), Ira Eduardovna (Uzbekistan), Alla Georgieva (Bułgaria), Izabella Gustowska (Polska), Kristina Inčiūraitė (Litwa), Elżbieta Jabłońska (Polska), Anna Jermolaewa (Rosja), Magdalena Jetelová (Czechy), Alevtina Kakhidze (Ukraina), Šejla Kamerić (Bośnia i Hercegowina), Olesia Khomenko (Ukraina), Katarzyna Krakowiak (Polska), Victoria Lomasko (Rosja), Agata Michowska (Polska), Agnieszka Polska (Polska), Duba Sambolec (Norwegia/Słowenia), Kateřina Šedá (Czechy), Mare Tralla (Estonia)
Miłość na skraju przepaści – edycja brazylijska
Od 9 maja do 10 lipca 2016 roku
Kuratorki: Denise Carvalho, Monika Szewczyk
Organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku
Oi Futuro Cultural Center w Rio de Janeiro