Przed nami kolejna, dziewiąta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który od lat organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako od kuchni.
Podczas tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem „Zapal się do sztuki”, będzie można uczestniczyć w licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach, w ramach których swoją twórczość oraz umiejętności zaprezentują najwybitniejsi artyści z całego świata.
Tworzenie rzeźb z lanego metalu jest procesem niezwykle złożonym i długotrwałym. Widowiskowe pokazy odlewania żeliwa, brązu czy aluminium są właściwie zwieńczeniem kilkutygodniowej pracy, na którą składa się szereg działań, takich jak: stworzenie modelu rzeźby, przygotowanie formy dostosowanej do właściwości modelu oraz materiału docelowego, przygotowanie pieca i jego osprzętu, w tym także materiału, który będzie topiony. To jednak jeszcze nie koniec – kiedy praca jest już odlana, wymaga oczyszczenia, a następnie obróbki i patynowania.
W czasie corocznego Festiwalu Wysokich Temperatur niemalże do minimum organizatorzy skrócą czas przygotowań, tak by każdy z uczestników mógł prześledzić proces powstawania dzieła osobiście oraz stać się częścią magicznego, kolektywnego doświadczania, które na długo pozostaje w pamięci. Dla uczestników Festiwalu przygotowana została bogata oferta otwartych warsztatów, w ramach których każdy będzie mógł m.in. stworzyć własną rzeźbę z aluminium pod czujnym okiem Huberta Bujaka lub wykonać płaskorzeźbę z żeliwa (tzw. scratchblock) z pomocą Ricka Battena. Tradycyjnie też odbędą się prowadzone przez Wojciecha Małka otwarte warsztaty „Talizmany z brązu”, podczas których będzie można własnoręcznie wykonać małe obiekty rzeźbiarskie.
W sekcji ceramicznej nie będzie nudno. Rytis Konstantinavičius zaprezentuje inne oblicze ceramiki Raku. Na potrzebę Festiwalu artysta wykona również piec polowy, który posłuży mu do wypału ceramiki Raugo. Tomas Daunora wybuduje zaś piec opalany drewnem do czarnej ceramiki, co przybliży widzom tajniki prastarej, stosowanej na Litwie metody wypału. Będzie można zapoznać się także z techniką piedra y paleta, która przez dziesięciolecia używana była przez prekolumbijskie plemię Vicus. Studenci Koła Naukowego wykonają natomiast kopię pochodzącego z epoki brązu naczynia do destylacji perfum – otrzymane perfumy będzie można zobaczyć, poczuć, a nawet nabyć w specjalnych grawerowanych buteleczkach.
Wszystkich wielbicieli szkła organizatorzy zapraszają do udziału w prezentacjach, pokazach, warsztatach i wystawach, które przygotowali ich goście, dydaktycy i studenci Katedry Szkła podczas IX edycji Festiwalu Wysokich Temperatur. Do Strefy Szkła organizatorzy zapraszają na pokazy unikatowych procesów formowania szkła na gorąco. Artysta Simon Eccles (UK), który wykorzystuje w realizacjach dawne techniki murrini, zaprezentuje unikalne metody tworzenia mozaikowych deseni w formach naczyniowych. Martin Stefanek (CZ), mistrz technik hutniczych, wykona repliki szkieł historycznych.
Podczas pokazów i warsztatów Crossover, Jörg Hanowski (DE) przedstawi autorskie techniki tworzenia neonowych, przestrzennych obiektów świetlnych. Uczestnicy warsztatów „Słodka Zabawa” będą mogli spróbować metod tworzenia unikalnych drobiazgów ze szkła stapianego i formowanego w ogniu palnika gazowego. Podczas pokazów i warsztatów „Szkło Kontrolowane” pod opieką Kaliny Bańki widzowie sprawdzą, w jaki sposób pod wpływem wysokich temperatur w piecach elektrycznych zdobi się i kształtuje szkło.
W czasie pokazu „Jak powstaje Witraż” z udziałem prof. Ryszarda Więckowskiego będzie można zobaczyć poszczególne etapy wykonania witraża klasycznego. Ponadto organizatorzy zapraszają do udziału w warsztatach projektowania naczynia ze szkła – Fast Design. Uczestnicy wspierani przez pomysłodawczynię wydarzenia, dr .hab. Beatą Mak-Sobotę, będą mogli spróbować swoich sił jako projektant szkła i przekonać się, na czym polega praca w obszarze designu.
IX Festiwal Wysokich Temperatur
Od 17 do 19 czerwca 2016 roku
Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu