W swojej nowej instalacji zatytułowanej Krawędź Lech Twardowski podejmie próbę zmierzenia się z czasem i przestrzenią. Ekspresyjne malarstwo gestu połączone z geometrycznym porządkiem wielkich, przestrzennych form wypełni hol główny muzeum.
Malarstwo jest dla Lecha Twardowskiego procesem, zapisem czasu, emocji, śladem gestów, emanacją czystej energii. Artysta za pomocą dynamicznej, pulsującej światłem plamy barwnej buduje rytmiczne, wciągające widza w głąb malarskiej materii, wielowarstwowe struktury.
Przecinając czas ostrą krawędzią skontrastowanych pól kolorów, światła i cienia, Lech Twardowski po raz kolejny wydobywa zupełnie nowe, intrygujące, pełne brzmienie z dobrze znanego mu miejsca – holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W swojej pracy artysta interesuje się różnymi rejonami sztuki, wykorzystuje rozmaite techniki i media, ale bazą jego twórczości jest malarstwo. Nie porzuca praktyk malarskich, tworzy „malarstwo poza malarstwem”, sztukę, w której zapis-pęknięcie-szczelina jest istotą.
Lech Twardowski – urodził się w 1952 roku. Jest malarz, performer, tworzy obiekty i instalacje, współpracuje z muzykami, działa w przestrzeni miejskiej i teatralnej. Studiował w PWSP we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 1983-95 przebywał w Paryżu. W latach 90. zainicjował i zrealizował przy współudziale innych artystów wiele spektakularnych akcji w przestrzeni miejskiej Wrocławia (Malowanie Świdnickiej, Spadochrony, Wieża malowana). Jest autorem wystaw indywidualnych, akcji malarskich, performance’ów, w tym monumentalnego projektu Generator prezentowanego w kilku odsłonach od 1999 roku po dzień dzisiejszy. Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Musee d`Art Modern w Paryżu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęta Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
Lech Twardowski. Krawędź
Od 13 czerwca do 14 sierpnia 2016 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu