Siedząc wygodnie na oponach i w fotelach samochodowych usłyszymy zespoły: Mel Tripson, Phedora, Workplace, Servants of Silence (grupy wybrane przez jury Lubelskiej Bazy Muzycznej), oraz gościnnie Good Morning Fire Eater z Munster. Sceną dla zespołów będzie ciężarówka, zaparkowana w poprzek ulicy Królewskiej.
Program Strefy Lubelskiego Brzmienia i Muzycznej Ciężarówki
- 19.00–20.00 – Parada motocyklistów /Rider’s Pub/
- 20.00–21.00 – Mel Tripson
- 21.00–22.00 – Phedora
- 22.00–23.00 – Workplace
- 23.00–1.00 – Good Morning Fire Eater
Program muzyczny Nocy w Browarze
- 19.00–20.00 – Set DJ’ski
- 20.00–21.00 – UMMI
- 21.00–22.30 – Maja Koman
- 22.30–0.00 – Czesław Śpiewa
- 0.00–1.00 – LXMP
- 1.00–2.00 – Set DJ’ski
Nowością i niespodzianką tegorocznej edycji będzie występ dwóch grup spoza Lublina, a nawet spoza naszego kraju. Na scenie pojawią się artyści z Danii oraz Wielkiej Brytanii, a ich twórczość i podejście do muzyki powinno wpasować się w założenia tegorocznej Noc Kultury. Habadekuk to 9-osobowa orkiestra z Kopenhagi, która łączy duński folklor, jazzowe tematy i żywiołowość rock’n’rolla.
Drugi gość to angielskie trio Kings of the South Seas. Ich występy to z kolei wycieczka w stronę morza i autorska interpretacja gatunku jakim są szanty. Myli się jednak ten, kto spodziewa się klasycznych portowych piosenek. Zespołowi bliżej zdecydowanie do mrocznych ballad w klimacie Nicka Cave’a czy The Tiger Lillies, a ich koncerty dryfują w stronę spektaklu teatralnego, gdzie akustyczne brzmienie przeplata się z mocną rockową aranżacją i głębokim wokalem.
Spektakle teatralne są nieodłączną częścią programu. Tym razem Teatr im. Juliusza Osterwy znów „Bezczelnie zaimprowizuje”, a Poławiacze Pereł Improv Teatr otworzą na tę jedną noc salon urody dla Pań i Panów – Barbershop Songs. Teatr im. Hansa Christiana Andersena proponuje monodram Ja, Maria w wykonaniu Mirelli Rogozy-Biel. Niewątpliwą atrakcją teatralną będzie francuska pantomima Petite, tu grandiras… czyli Dziewczynko, kiedy dorośniesz…, opowieść o codzienności złożonej z drobiazgów, w której dziecko stopniowo zmienia się w kobietę (reż. Celia Chauviere). Kryminalnych wrażeń dostarczą aktorzy zaangażowani w Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego. Adaptacji podjął się autor Pogromu w przyszły wtorek, Marcin Wroński wraz z reżyserem Łukaszem Witt-Michałowskim.
W Teatrze Starym podczas Jazzowego Jam Session wystąpią m.in. Dorota Miśkiewicz, Sebastian Frankiewicz, Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Bartosz Łęczycki, Marek Napiórkowski i Skicki-Skiuk. Muzycy jazzowi zaprzyjaźnieni z Teatrem Starym oraz tegoroczni zwycięzcy konkursu na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą połączą siły w nocnej improwizacji na scenie Teatru Starego. Jazzowej energii dzięki Lublin Street Band nie zabraknie również na wirydarzu w Centrum Kultury.
Noc Kultury 2016
4/5 czerwca 2016 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie