„Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012. Spędziliśmy tam tydzień i gdy nadszedł czas powrotu do domu, poczułam tak dojmujący smutek, jakbym wyjeżdżała z Ukrainy. To było zupełne zaskoczenie, bo przecież to taka odległa, nieznana nam kultura, a jednocześnie jest w niej coś pociągającego, ciekawego i nowego” – opowiada Dana Vynnytska. Ogromne wrażenie na całym zespole zrobiło zwłaszcza pierwsze spotkanie z tamtejszymi muzykami. „Mimo że nie znaliśmy swoich języków, bez problemu udało się nam porozumieć za pomocą muzyki” – wspomina Dana.
Do chińskiej przygody nawiązuje także nazwa płyty – 68. południk to dokładny środek między Częstochową i Pekinem, czyli miejscami, w których nagrywano utwory. Niezwykła jest też oprawa graficzna płyty, nawiązująca do podróży zespołu. Na okładce i w środku albumu można znaleźć piękne ilustracje wykonane przez ukraińską ikonopisarkę Olyę Kravchenko.
Helene Blum & Harald Haugaard Band Po wydaniu w marcu 2015 roku nowego albumu Lys og Forfald (Światło i rozpad) Harald Haugaard wraz z duńską wokalistką Helene Blum wyruszył w trasę koncertową po Europie, Ameryce Północnej i Japonii w towarzystwie swojego niesamowitego zespołu.
Lys og Forfald to ostatnia część trylogii, po entuzjastycznie przyjętych albumach Burning Fields (Płonące pola) i Den Femte Søster (Piąta siostra), stanowiącej opowieść muzyczną o ludziach, miejscach i wydarzeniach. Podczas gdy w dwóch wcześniejszych albumach pobrzmiewały nuty optymizmu i nadziei a niekiedy także i rozpaczy, Lys og Forfald jest zainspirowany pięknem i światłem jesieni, pożegnań, samotności. Po czterech długich latach pracy płyta została nagrana w wersji analogowe i zmiksowana w jednym z najlepszych studiów nagraniowych w krajach skandynawskich – legendarnym Medley Studio w Kopenhadze.
Helene Blum & Harald Haugaard Band to główni wykonawcy muzyki na płycie, składającej się wyłącznie z nowych utworów, napisanych w trakcie licznych tras koncertowych zespołu w ostatnich latach. Helene Blum i Harald Haugaard zaliczają się do najwybitniejszych i najaktywniejszych duńskich artystów – w ciągu ostatnich sześciu lat zagrali ponad 500 koncertów, głównie za granicą. Pozostali członkowie zespołu to kontrabasista Tapani Varis, gitarzysta Rasmus Zeeberg i perkusista Sune Rahbek, odpowiedzialni za spójność i dynamikę repertuaru grupy. Po otwierającym trasę koncercie na Tønder Festival w sierpniu 2014 r. duński dziennik „Jyske Vestkysten” opublikował relację z wydarzenia pod nagłówkiem Muzyczne fajerwerki.
Warsztaty tradycyjnych tańców polskich
Od 13 do 16 lipca 2016 roku, godz. 10.00–13.30
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Zajęcia obejmują 12 godzin warsztatów (13–16 lipca) oraz prezentację na Nocy Tańca (16 lipca).
Prowadzenie warsztatu – Marta Domachowska
W programie warsztatów nauka polskich tańców o rytmice mazurkowej (mazurek, oberek, kujawiak) oraz tradycyjnych zabaw tanecznych. Nie zbraknie także polki i walczyka. Z pomocą energetyzującej pracy fizycznej i zabaw rytmicznych będzie można nabyć umiejętności, które pomogą uczestnikom zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich potańcówek i wesel. Ważną częścią zajęć będą ćwiczenia wspierające świadomość własnego ciała oraz kontakt z partnerem, grupą i muzykantami. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi i zachowaniami towarzyszącymi sytuacjom tanecznym oraz niektórymi zasadami wiejskiego savoir-vivre’u. Przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od lat 14 oraz dorośli), nie trzeba przychodzić parami (ale warto), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych (ale nie pożałują i ci, którzy już potrafią tańczyć). Warto pamiętać o wygodnych butach.
Warsztaty śpiewu głosem białym. Pieśni polskie
Od 13 do 15 lipca 2016 roku, godz. 15.00–18.30, 16 lipca, godz. 15.00–17.00
Ratusz Staromiejski w Gdańsku
Zajęcia obejmują 11 godzin warsztatów (13–16 lipca) oraz prezentację (16 lipca).
Prowadzenie warsztatu – Agata Harz