Biały głos „open voice”, nazywany też naturalnym, jest archaiczną techniką wokalną charakterystyczną dla kultur tradycyjnych Europy środkowo-wschodniej. Przetrwał do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, czyli tak jak czyniono to przez setki lat. Warsztaty obejmują pracę z ciałem czyli pracę z oddechem i z rezonatorami, ćwiczenia emisyjne w formie zabaw muzycznych z różnych kultur, co pozwala na pozbycie się fizycznych i psychicznych barier i otwarcie się na swój dany od natury głos; pracę nad repertuarem z różnych regionów Polski, przede wszystkim z Lubelszczyzny , ale też Kurpiów, Mazowsza i Podlasia.
W programie nauka pieśni przeróżnych : lirycznych, ballad, kołysanek, tanecznych, weselnych, które zaleca się do wykonywania na wieczorynkach, pierzaczkach, kapustach oraz dowolnych spotkaniach towarzyskich. Przeznaczone są zarówno dla osób, które miały już kontakt z tego rodzaju śpiewem jak i dla początkujących, dla kobiet i mężczyzn.
Rękodzieło dzieci – Warsztat zabawek kaszubskich (2,5 godz.)
16 lipca 2016 roku, godz. 13.00–15.30
Plac przy Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Bilety dostępne na stronie festiwalu, po wypełnieniu formularza.
Dzieci od 7 roku życia będą wykonywać zabawki z akcentem kaszubskim (koniki, kaczki, etc.), dodatkowo praktyczne zajęcia z szycia.
Prowadzenie – Angelika Szulfer
Rękodzieło dorosłych – Warsztat dekoracji kaszubskich (2,5 godz.)
17 lipca 2016 roku, godz. 12.00–14.30
Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35
Bilety dostępne na stronie festiwalu, po wypełnieniu formularza.
Uczestnicy nauczą się jak stworzyć etui na telefon z motywem kaszubskim oraz eko torby, malowania za pomocą stempli kaszubskich i łączenia Decoupage na tkaninie.
Prowadzenie – Angelika Szulfer
Pokaz filmu | Gdańsk, 17 lipca 2016 roku, godz. 17.00 Ratusz Staromiejski
Joik Feber / (Gorączka Joik) reż. Ellen Astri Lundby,
Norwegia 2013, 57’
Projekcja w oryginalnej wersji językowej (z angielskimi napisami)
Ylva, młoda absolwentka studiów muzycznych, pragnie dotrzeć do swoich korzeni poprzez zanikającą lapońską tradycję śpiewu joik swoich przodków. W trakcie eksplorowania różnych tradycji joik i spotkań Ylvy z legendarnymi muzykami lapońskimi, takimi jak Mari Boine, Johan Sara Jr. i Ole Larsen Gaino, do głosu dochodzą wątki z przeszłości – potrzeba przystosowania się i wstyd własnej tożsamości. Zrealizowany w formie kabaretowej mieszanki stylów i gatunków film może naprawdę zarazić widza bakcylem joik, jednej z najstarszych europejskich tradycji wokalnych, która choć przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak w wielu rejonach Laponii już zanikła.
Ellen-Astri Lundby jest niezależnym filmowcem od 1989, kiedy to zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Norweskich Filmów Krótkometrażowych. Niektóre z jej filmów to: Czwarta żona i jej afrykański mąż, Wykres Doktora Forsdahla oraz nagradzany Laponka bez uprzedzenia (Min Mors hemmelighet) (2009), w którym twórczyni poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego jej matka zachowywała w tajemnicy swoje lapońskie pochodzenie. W nowym filmie dokumentalnym Gorączka joik występuje córka Lundby – wokalistka, która odkrywa swoje lapońskie korzenie przez naukę sztuki joik.
33. Festiwal Dźwięki Północy
Od 13 do 17 lipca 2016 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku