Berliński Hamburger Bahnhof, oddział tamtejszej Nationalgalerie, należy do grupy najbardziej opiniotwórczych na świecie muzeów sztuki współczesnej. Prezentowane są w nim na stałe zbiory niemieckiego kolekcjonera Ericha Marxa. Dzieła te opuszczają sale Galerii Narodowej niezwykle rzadko. Rok 2016 stanowi jedną z takich wyjątkowych okazji: w tym roku część kolekcji Marxa zostanie udostępniona w Pawilonie Czterech Kopuł – Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Pokazanych zostanie około 50 prac, wśród nich dzieła tak znanych artystów jak Joseph Beuys, Anselm Kiefer, Robert Rauschenberg, Cy Twombly i Andy Warhol. Z obrazów Warhola można będzie zobaczyć uchodzące za ikony współczesnej sztuki Multicolored Marlin, Diamond Dust Shoes, Camouflage oraz portrety Josepha Beuysa i samego Ericha Marxa. Nie zabraknie również prac polskich twórców: Zbigniewa Rogalskiego i Wilhelma Sasnala.
Ekspozycja jest prezentacją unikatowej strategii kolekcjonerskiej, która na gruncie europejskim może stanowić przykład doskonale sformatowanej metody konstruowania kolekcji sztuki współczesnej oraz współpracy prywatnego kolekcjonera z publicznymi instytucjami muzealnymi. Wyjątkowość kolekcji Marxa polega m.in. na tym, że przekazał swoje zbiory w długoletni depozyt berlińskiemu muzeum Hamburger Bahnhof. Donacja ta stała się dla tej placówki, nieposiadającej własnej kolekcji sztuki współczesnej, fundamentem funkcjonowania.
Erich Marx rozpoczął swoją kolekcjonerską przygodę pod koniec lat 60. XX w. Pierwsze prace nabywał intuicyjnie, kierując się spontanicznymi wyborami estetycznymi. Jednak już od początku zdawał sobie sprawę, że budowanie kolekcji z prawdziwego zdarzenia jest nie lada wyzwaniem, wymagającym niezwykłej konsekwencji, wiedzy, umiejętności selekcji i docierania do ciekawych propozycji, a także niejednokrotnie długiego oczekiwania na wybrane dzieło sztuki. Współpracował z krytykiem sztuki i marszandem Heinerem Bastianem, który nie tylko szukał nowych dzieł, ale też pomagał mu w nawiązywaniu kontaktów z artystami. Doprowadził do spotkań Ericha Marxa z Andy Warholem, Cy Twomblym, Josephem Beuysem. Te znajomości, spotkania, dyskusje, wizyty w pracowniach nadawały wyborom kolekcjonera nowy wymiar i sprawiły, że sama kolekcja zyskiwała nowe konteksty, nasycone osobistymi relacjami.
Wystawa Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu jest organizowana przez Nationalgalerie i jej oddział Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart należące do grupy muzeów Staatliche Museen zu Berlin we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawa jest pokazywana w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którego kuratorem jest Michał Bieniek.
Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu
Od 23 sierpnia 2016 roku do 22 stycznia 2017 roku
Kuratorzy: Eugen Blume, Matilda Felix, Barbara Banaś
Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu