Krzysztof Kiwerski
Zaistniał najpierw jako interesujący malarz, debiutujący jeszcze jako student w 1971 roku na wystawie Młoda polska sztuka w Mannheim, a w 1973 autor pokazu indywidualnego w Krakowie. Jako malarz zdobył bardzo wiele nagród, wśród nich na dwóch najważniejszych festiwalach malarstwa – w Szczecinie i Bielsku Białej. Tworzy także grafiki, grafiki komputerowe i tzw. motion graphics, niezwykłe elektroniczne kompozycje wyświetlane w galeriach. Jedną z głównych dziedzin jego twórczości jest film animowany, przez lata tworzył w ramach Studia Filmów Animowanych w Krakowie. Zakres zainteresowań tematycznych Kiwerskiego w dziedzinie animacji eksperymentalnej daje się podzielić z grubsza na dwa nurty: fantastyczno-naukowy (Awaria, UFO, Uwaga! Idzie nowe) oraz „szekspirowski” (Ryszard III, Tragedia królewicza duńskiego Hamleta przez Williama Szekspira…). Innym nurtem są poszukiwania w zakresie sztuki elektronicznej (The rolling stones).
Krzysztof Kiwerski urodził się w 1948 roku w Poznaniu. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie i aktualnie jest profesorem tej uczelni. Brał udział w ponad 100 wystawach malarstwa w kraju i za granicą. Zrealizował 38 filmów w tym 4 pełnometrażowe. Zdobył ponad 20 nagród na festiwalach filmowych. Ekspert PISF.
Filmy: The rolling stones (2013), Świadek 1919–2004 (2008), Level (2005), Generacja (1989), Kuszenie św. Antoniego (1987), Stop!!! Wstęp wzbroniony (1984), Uwaga! Idzie nowe (1982), Myśliciel (1980), Bieg (1979), UFO (1978), Awaria (1974)
Zbigniew Rybczyński
Do 2000 roku, kiedy Andrzej Wajda otrzymał Oscara za całokształt twórczości, czyli przez prawie 20 lat, jedynym „polskim Oscarem” była nagroda dla Tanga Zbigniewa Rybczyńskiego z 1982 roku. Teraz gdy mamy trzeciego Oscara dla Idy Pawła Pawlikowskiego, warto przypomnieć o pierwszeństwie znakomitego Tanga. Rybczyński tworzył swoje filmy w ramach łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej, jednej z najważniejszych grup awangardowych w kraju. Był jednym z pionierów technologii high definition w swoich projektach realizowanych w USA.
Zbigniew Rybczyński urodził się w 1949 roku. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej. Od 1983 roku przebywał na emigracji w Austrii i USA. W 2009 roku powrócił do Polski.
Filmy: Tango (1980)
Tomasz Bagiński
Jego Katedra zdobyła nominację do Oscara w 2002 roku , nie uzyskując jednak ostatecznie statuetki. A szkoda, bo Katedra jest filmem wybitnym, który w dodatku zmienił dzieje polskiej animacji. Odtąd filmy Bagińskiego i twórców skupionych wokół warszawskiej wytwórni Platige Image stały się wyznacznikami nowych standardów polskiej animacji, opartych na najnowocześniejszej technologii.
Tomasz Bagiński urodził się 1976 roku. Jest artystą samoukiem, rysownikiem i animatorem. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Oprócz autorskich filmów animowanych zajmuje się efektami specjalnymi i reklamą. Od kilku lat w Hollywood zabiega o pozyskanie producentów swojego pełnometrażowego filmu.
Filmy: Katedra (2002), Sztuka spadania (2004), Kinematograf (2009), Animowana historia Polski (2010)
Alexander Sroczyński
Jedna z najbarwniejszych postaci krakowskiego Studia Filmów Animowanych: niezwykle zdolny, pomysłowy, ekscentryczny i dowcipny reżyser krótkich skeczy, jak również średniometrażowego Filmu animowanego.
Alexander Sroczyński urodził się w 1953 roku. Jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Reżyserii Filmu Animowanego i Eksperymentalnego w łódzkiej Filmówce. Reżyser i rysownik m. in. „New York Timesa”. Od 1986 mieszka i tworzy w Nowym Jorku.
Filmy: Połów (1982), Vice versa (1983)
Jan Koza
Jest jednym z najdowcipniejszych rysunkowych komentatorów absurdów polskiej rzeczywistości, współpracującym najpoczytniejszymi tygodnikami w Polsce. Jego krótkie animacje zdają się być formą rozwinięcia historii rysunkowych.
Jan Koza (pseudonim artystyczny) urodził się w 1970 roku. Ukończył malarstwo na wrocławskiej ASP, gdzie pracował również jako asystent. Jest związany z Galerią Entropia. Zrealizował ok. 100 filmów animowanych.
Andrzej Klimowski
Należy do grona najlepszych polskich plakacistów. Mieszka i pracuje w Londynie. Jest potomkiem emigrantów politycznych po II wojnie światowej. Od końca lat 70. projektuje plakaty dla polskich teatrów i dystrybutorów filmowcy. Miano „kultowych” zyskały jego plakaty do filmów Jima Jarmuscha z lat 90. dla Gutek Film. Zrealizował w Polsce dwa niezwykłe filmy animowane, jest też autorem powieści graficznych.
Andrzej Klimowski urodził się 1949 roku w Londynie. Studiował rzeźbę i malarstwo w St. Martin School, a w latach 1973–1975 także w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i pracowni animacji Kazimierza Urbańskiego w warszawskiej ASP. Uczy projektowania graficznego w Royal College of Art w Londynie, będąc jednocześnie profesorem tej uczelni.
Filmy: Marty cień (1980)
Jacek Staniszewski
Malarz, rysownik, autor instalacji, a przede wszystkim grafik projektant, muzyk rockowy. Jest jedną z najważniejszych postaci gdańskiego środowiska Nowej ekspresji, czyli niezależnej sztuki lat 80. Stosował proste filmy animowane non camera w swoich rozbudowanych instalacjach m.in. Tunelu z szamoczącym się ptakiem na wystawach Moby Dick i Realizm radykalny, abstrakcja konkretna. Tworzy plakaty, billboardy, okładki płyt i kolażowe kompozycje graficzne w formie unikatów.
Jacek Staniszewski urodził się w 1957 w Lęborku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku i aktualnie profesorem tej uczelni.
Dzieła: Unikatowe kompozycje kolażowe
Sylwester Ambroziak
Zaliczyć go można do najważniejszych polskich rzeźbiarzy średniego pokolenia. Jest rysownikiem, autorem instalacji, a od 2010 roku także autorem eksperymentalnych filmów animowanych, tworzonych wspólnie z Grzegorzem Stępniakiem. Filmy powstają w wyniku skanowania 3D projektów rzeźbiarskich, a następnie ich animowania.
Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 roku w Łowiczu. Ukończył wydział Rzeźby ASP w Warszawie. Jest niezależnym artystą, niezwiązanym z żadną uczelnią artystyczną.
Rzeźby: cykl Niewiniątka i Piaskownica
Filmy: Pokój (2010), Baranek (2011), Łąka (2012), Mesjasz (2014)
ONCE UPON A TIME. Sztuka polskiej animacji. 3 x 60
Wystawa: od 3 do 28 sierpnia 2016 roku, Łotewska Akademia Sztuki w Rydze
Przegląd filmów animowanych: od 26 do 28 sierpnia 2016 roku, Muzeum Filmu w Rydze
Otwarcie: 26 sierpnia 2016 roku, godzina 17.00
Kurator projektu: Krzysztof Stanisławski
Organizator: Stowarzyszenie Kampania Artystyczna
Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, Meno parkas Galerija w Kownie, Galeria Titanikas, Wileńska Akademia Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej (ŠMC) w Wilnie, Kulturos Fabrikas w Kłajpedzie, Galeria Civita Nova w Great Amber w łotewskiej Lipawie, Łotewska Akademia Sztuki i Muzeum Filmu w Rydze.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej
Ryga