Przystępując do kolejnej edycji Międzynarodowego Salonu Martwa natura w fotografii, organizatorzy stawiali sobie pytanie, czy zadany po raz kolejny temat nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wystawa złożona ze stu trzech fotografii, wybranych przez Jury Salonu z czterystu dziewięciu zgłoszonych prac, przekonuje, że temat martwej natury w fotografii, nawiązując do klasycznego malarstwa, ciągle pozostaje autonomiczny i oryginalny.
W fotografiach składających się na wystawę odnajdujemy najlepsze umiejętności autorów zdjęć: patrzenia i spostrzegania, operowania światłem, przemyślaną kompozycją, a także umiejętności tworzenia określonego nastroju, oddziaływania na widza. Rozwiązania formalne nie wyczerpują wszakże jakości tej wystawy, jest w niej coś więcej – w fotografiach zawierają się emocje, sensy, ukryte znaczenia. Z pozoru zwykły przedmiot zostaje wydobyty z codzienności stając się czymś niezwykłym, fascynującym, odkrytym na nowo.
Martwa natura w obiektywie artystów czerpię swoją wartość z przeciwstawiania się masowej tendencji. Nie ma tu konformizmu i pustki. I nie ma łatwizny, co podkreślał już Henri Cartier-Bresson – ikona światowej fotografii – mówiąc: „Temat martwej natury jest dlatego tak trudny, ponieważ trzeba go wymyślić”.
W wystawie uczestniczy 59 fotografików z Polski, Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela, Belgii i Słowenii. Wystawie towarzyszy katalog. Laureatem Salonu został artysta z Francji Paul Martin, druga nagroda przypadła Dariuszowi Gawrońskiemu, trzecia – Iwonie Nabzdyk.
7. Międzynarodowy Salon Martwa Natura w Fotografii
Uroczystość rozdania nagród wraz z wernisażem wystawy 10 września 2016 roku, godz. 16.00
Wystawa: od 11 września do 16 października 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
1 komentarz
Dlaczego nie reprodukujecie pracy zwycięzcy z Francji Paul Martin’a?