Pomimo stopniowego odkrywania polskich artystów lat 70. działania performerskie Krzysztofa Junga nadal pozostają w cieniu historii polskiej neoawangardy. Wystawa w Salonie Akademii ma przywrócić jego dorobek polskiej publiczności – nie ma jednak monograficznego charakteru. Skupia się na dorobku performatywnym artysty, odczytując go głównie z perspektywy politycznej i antropologicznej.
Na wystawie zostaną pokazane fotograficzne dokumentacje performansów z lat 70. i 80., rysunki owadów, a także rekonstrukcja jednej z prac artysty – charakterystyczne nitkowanie przestrzeni galerii. Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane prywatne fotografie Junga, które – widziane z perspektywy koncepcji archiwum afektywnego – rzucają nowe światło na wspólnotowy charakter jego działań artystycznych, zbliżony do koncepcji Jerzego Grotowskiego.
W twórczości Junga wątek ciała i relacji społecznych był niezwykle ciekawym punktem odniesienia dla tworzenia przestrzeni wolnej do politycznych demagogii i manipulacji. Owadzie metafory, pajęcze sieci, naturalna cykliczność, wolność nagiego ciała i swobodna wymiana afektów w bezpiecznej wspólnocie bliskich ludzi – wszystko to było konstytutywną i niezbywalną częścią jego sztuki.
Krzysztof Jung – urodził się w 1951, zmarł w 1998 roku, performer, malarz, pedagog. W 1976 roku ukończył Wydział Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Związany z galerią Repassage, którą prowadził w latach 1978–1979. Uznany przez prof. Pawła Leszkowicza za prekursora sztuki queer w Polsce.
Krzysztof Jung. Przemiana
Organizator: Fundacja ASP w Warszawie
Współorganizator: ASP w Warszawie, Salon Akademii
Kuratorka: Katarzyna Urbańska
Wernisaż: 21 października 2016 roku, godz. 18.00
Od 22 października do 30 listopada 2016 roku
Galeria Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie