Od 14 października do 13 listopada stolica Dolnego Śląska stanie się międzynarodową stolicą teatru w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W programie 7. edycji Olimpiady Teatralnej, organizowanej przez Instytut Grotowskiego, nie zabraknie spektakli reżyserów, którzy zmienili oblicze teatru XX i XXI wieku, takich jak: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos oraz Robert Wilson. W ramach sześciu nurtów odbędą się spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy. Wrocław gościć będzie ponad 70 spektakli oraz 130 wydarzeń związanych z teatrem.
Olimpiada Teatralna to międzynarodowy festiwal teatralny prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców z całego świata, którego celem jest przywrócenie znaczenia współczesnego teatru. Inicjatorem Olimpiady Teatralnej jest grecki reżyser, Theodoros Terzopoulos, który wraz z komitetem założycielskim powołał ją do życia w 1993 roku w Delfach.
Do tej pory odbyło się sześć edycji, każda z nich miała inną myśl przewodnią. Wśród miast-gospodarzy znalazły się: Delfy (1995, Tragedia), Shizuoka (1999, Dając nadzieję), Moskwa (2001, Teatr dla ludzi), Stambuł (2006, Poza granicami), Seul (2010, Sarang. Miłość i człowieczeństwo) oraz Pekin (2014, Marzenie).
Theodoros Terzopoulos na jednej z konferencji prasowych wyrażał swoją radość z faktu, iż w tym roku Olimpiada Teatralna zagości we Wrocławiu: Na świecie mamy wiele festiwali teatralnych, ale mają podobną formę. Tak jest ze wszystkim we współczesnym świecie, ginie różnorodność i bogactwo kulturowe. Olimpiada Teatralna to coś więcej niż festiwal, prezentujemy na nim nie tylko najlepsze spektakle, ale przede wszystkim to, co wypracowali wielcy mistrzowie teatru XX wieku oraz to, co indywidualne i zróżnicowane kulturowo. Bardzo się cieszę, że tym razem Olimpiada zawita do Wrocławia, do którego przyjeżdżam od paru lat i widzę, jak z miasta kultury staję się europejskim miastem kultury.
Zdaniem Terzopoulosa oblicze współczesnego teatru, jego funkcje i cele oraz przyszłość rodzą wiele pytań. Dlatego 7. edycja Olimpiady Teatralnej stanowi zachętę do wolności wypowiedzi, staje w obronie znaczenia tradycji, a zarazem wspiera potrzebę poszukiwań i eksperymentowania na scenie.
Obecnie Międzynarodowy Komitet Olimpiady Teatralnej, kierowany przez Theodorosa Terzopoulosa, tworzą: Tadashi Suzuki, Robert Wilson, Wole Soyinka, Tony Harrison, Ratan Tiyam, Nuria Espert, Giorgio Barberio Corsetti, Georges Lavaudant, Antunes Filho, Jürgen Flimm, Choi Chy-Rim, Walerij Fokin, Liu Libin i Jarosław Fret.