Za kształt artystyczny 7. edycji Olimpiady Teatralnej odpowiada Jarosław Fret, założyciel i lider Teatru ZAR, dyrektor Instytutu Grotowskiego, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu, przewodniczący Rady Kuratorów i kurator ds. teatru Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To dzięki jego staraniom w tym roku będziemy mieli okazję gościć Olimpiadę Teatralną.
Jak podkreśla Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz: To będzie jedno z największych przedsięwzięć teatralnych w historii Wrocławia i jedno z najważniejszych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury.
Myślą przewodnią 7. edycji Olimpiady będzie Świat miejscem prawdy – parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego wygłoszonego w 1976 roku, a opublikowanego w 1979 roku, w którym twórca Teatru Laboratorium przekonywał: „Wchodzimy w świat, aby przezeń przejść. Przechodzimy próbę świata, a świat jest miejscem prawdy. W każdym razie – świat powinien być miejscem prawdy”.
Program Olimpiady tworzą:
- Nurt główny (od 14 października do 13 listopada 2016)
- Dolnośląska Platforma Teatru (od 15 do 19 października 2016)
- Więcej niż teatr (od 22 do 27 października)
- Festiwal Dziady. Recykling (od 27 października do 4 listopada)
- Eastern Line (od 7 do 13 listopada)
- Program Instytutu Grotowskiego (od 15 października do 11 listopada)
Do nurtu głównego zaproszeni zostali: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson oraz Liu Libin, dyrektor artystyczny 6. edycji Olimpiady, którzy zaprezentują zarówno spektakle już docenione, jak i premiery oraz koprodukcje przygotowane z okazji Europejskiej Stolicy Kultury. Łącznie w ramach nurtu zostanie pokazanych szesnaście spektakli. Reżyserzy wezmą również udział w cyklu Prawda i tylko prawda, na który złożą się prezentacje artystycznego credo lub rozmowy z udziałem zaproszonych badaczy, współtwórców czy zaprzyjaźnionych artystów z Polski i zagranicy, poświęcone różnorodnym zagadnieniom stanowiącym siłę napędową ich twórczości. Spektakle zostały rozłożone na cztery tygodnie, tworząc sezon jesienny. Zainaugurują go Trojanki – legendarny spektakl w reżyserii Tadashiego Suzukiego.
Formuła Olimpiady Teatralnej zostanie poszerzona o nowe wątki i motywy skupione wokół kluczowej idei spotkania najwybitniejszych twórców europejskiego teatru trzech pokoleń przełomu XX i XXI wieku, które podjęte zostaną podczas cyklu dyskusji Landscape Now, zaprogramowany przez prof. Marię Shevtsovą, prof. Dariusza Kosińskiego i prof. Georges’a Banu, cykl spotkań poświęconych wielkim postaciom i tradycjom teatralnym XX wieku: Era Meyerholda z udziałem m.in. Walerija Fokina, Pięć kontynentów teatru z udziałem Eugenia Barby i Nicoli Savaresego, a także spotkania poświęcone Heinerowi Müllerowi oraz książce Theodorosa Terzopoulosa Powrót Dionizosa. Ponieważ jednym z założeń Olimpiady Teatralnej jest dialog między kolejnymi pokoleniami twórców, podczas festiwalu odbędą się też spotkania o charakterze warsztatowym, adresowane do aktorów i reżyserów. We współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Krytyków zaplanowano też warsztaty dla młodych krytyków z Polski i zagranicy.
Olimpiadę Teatralną rozpocznie święto dolnośląskiego i wrocławskiego teatru, nieograniczonego w swoich gatunkach, czyli Dolnośląska Platforma Teatru. W trakcie pięciu dni, od 15 do 19 października na wszystkich scenach Wrocławia, nie tylko teatralnych, będzie można zobaczyć trzydzieści sześć spektakli, m.in. z Bielawy, Legnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry oraz Wrocławia. W programie znajdą się propozycje dla dzieci i dorosłych, spektakle repertuarowe oraz produkcje teatrów niezależnych. Nie zabraknie też widowisk cyrkowych, plenerowych czy muzycznych. Cena karnetu na wybraną ścieżkę programową wyniesie 2016 groszy.
7. Olimpiada Teatralna
Od 14 października do 13 listopada 2016 roku
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu