Sobota 19 listopada / CSM
Anka i Wilhelm Sasnalowie w ramach cyklu Goście Łukasza Maciejewskiego
W spotkaniu po projekcji filmu Słońce, to słońce mnie oślepiło udział wezmą Anka i Wilhelm Sasnalowie oraz odtwórczyni głównej roli Małgorzata Zawadzka.
Słońce, to słońce mnie oślepiło to najnowszy film Anki i Wilhelma Sasnalów. Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.
Niedziela 20 listopada/ BWA
Konferencja Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych – spotkanie z projektantami i finisaż wystawy
Ostatni dzień prezentowanej w BWA Wystawy Identyfikacji Wizualnych w ramach Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych będzie okazją do przedstawienia szerszej publiczności problematyki projektowania znaku. Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych, oprócz prezentacji współczesnych realizacji, jest odtworzeniem Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku, na której prezentowano 335 znaków powstałych w powojennej Polsce (w tym CPN, Moda Polska, Unitra). Tarnowska część wystawy skupia się przede wszystkim na identyfikacjach wizualnych.
Wtorek 22 listopada/ BWA
Sztuka w naszym wieku- spotkanie, pokaz filmu, promocja książki i otwarcie wystawy
Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o sztuce, ale boimy się zapytać – tak można streścić wieczór „Sztuka w naszym wieku”, który przybliży znakomitą wystawę pokazywaną w warszawskiej Zachęcie i książkę-album wydaną przez Fundację Sztuki Polskiej ING. Gośćmi wieczoru będą: Kamila Bondar, Rafał Dominik, Maria Świerżewska i Szymon Żydek – twórcy wystawy i książki. Wieczór zakończy się otwarciem wystawy przygotowanej specjalnie na Festiwal ArtFest.
Środa 23 listopada/ BWA
Latem w mieście – spotkanie z twórcą albumu Mikołajem Długoszem, prowadzenie Bogna Świątkowska / Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana / BWA
Po spotkaniu Zimą w mieście – spacer po mieście (i dnie basenu) z Bogną Świątkowską / zbiórka pod BWA, udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Album Mikołaja Długosza Latem w mieście to zbiór fotografii wybranych z, zawierającego kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, archiwum instytucji produkującej pocztówki w czasach PRL. Na pocztówkach zwykle przedstawia się atrakcje turystyczne lub to, czym mieszkańcy danej miejscowości chcą się pochwalić. W latach 70., z których pochodzi ta kolekcja, socjalistyczne władze zaciągnęły ogromne długi na modernizację państwa. Powstało wtedy wiele nowoczesnych budynków o różnej funkcji, często w zaskakujący sposób wkomponowanych w miejski krajobraz. Ich wizerunki stanowią rdzeń tego albumu, w tle zaś pojawiają się scenki z życia, ciekawe detale: typografia, szyldy, neony, rzadko widywane dziś samochody. Są także widoki Tarnowa. Latem w mieście zawiera informacje o położeniu geograficznym przedstawionych obiektów oraz mapy. Pełni więc nie tylko rolę fotograficznego albumu, ale i architektonicznego przewodnika. Tekst do książki napisała Dorota Masłowska.
Spotkanie z autorem albumu Mikołajem Długoszem oraz późniejszy spacer po Tarnowie (z niespodziankami) poprowadzi charyzmatyczna prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana Bogna Świątkowska.
Piątek 25 listopada/ BWA
Niskie Ciśnienie – koncert
Po koncercie pokaz mappingu uczestników warsztatów Obraz. Dźwięk. Animacja na fasadzie BWA. Autorzy mappingu: Marta Bogusławska, Olga Godek, Adam Janiga, Aleksandra Kornaś, Mateusz Sambor, Michał Szumlański, Anna Wapa, Ludwika Wyszkowska
Niskie ciśnienie to projekt towarzysko-muzyczny dla domu, ogrodu, mórz i lasów. Doskonale komponuje się z zielenią miejską i dziką, chętnie przyłącza się do radosnych celebracji. Jest owocem eksperymentów ze słowem i dźwiękiem. Duet wykonuje polską, autorską piosenkę nawiązującą stylem do ragtime’u, folku oraz bluesa. W ich twórczości kluczowe stały się teksty piosenek opowiadające o życiu, o prostych, choć czasem skomplikowanych emocjach, o tym wszystkim, z czym na co dzień musi się mierzyć każdy człowiek. Tarnowskim akcentem zespołu są Aleksandra Janus i Michał Przerwa-Tetmajer – absolwenci I LO.
Sobota 26 listopada/ BWA
Mały ArtFest – Lubię zmyślać – warsztaty dla dzieci z Józefem Wilkoniem i promocja książeczki Pociąg do opowieści Mai Starakiewicz.
Książka Pociąg do opowieści ma zachęcić dzieci do wymyślania i opowiadania historii przy użyciu różnych środków. Nie jest to aktywność przeznaczona wyłącznie dla dzieci uważanych za uzdolnione literacko czy plastycznie. Opowieść może wymyślać absolutnie każdy i w każdym przypadku jest to aktywność rozwijająca wyobraźnię, ucząca logiki myślenia, a także pomagająca wyrazić własne przeżycia, również te, o których boimy się mówić bezpośrednio. Gościem specjalnym warsztatów będzie Józef Wilkoń – wybitny ilustrator i rzeźbiarz. Prowadzenie: Józef Wilkoń, Maja Starakiewicz, Aleksandra Bujnowska.
Sobota 26 listopada/ CSM
Katy Carr, koncert
Katy Carr – Brytyjka o polskich korzeniach, wokalistka, ambasadorka polskiej historii, śpiewa o wydarzeniach i ludziach-bohaterach z czasów II wojny światowej – żołnierzach Armii Krajowej, polskich pilotach R.A.F. czy warszawskich powstańcach. Inspirują ją lata 40, polska historia oraz ludzie, którzy uczestniczyli w II wojnie światowej. O jednym z nich – Kazimierzu Piechowskim – wyprodukowała film dokumentalny (do którego stworzyła też muzykę), wyreżyserowany przez Hannah Lovell. Historia tego mężczyzny – harcerza, który uciekł z obozu w Oświęcimiu w samochodzie dowódcy w 1942 roku – jest też kanwą dla singla z płyty Paszport, pod tytułem Kommander’s Car. Muzycznie jest nowoczesną wokalistką i instrumentalistką (gra na klawiszach, ukulele i banjo), ale inspirują ją także klasyczne utwory Chopina, góralskie rytmy czy piosenki partyzanckie.